Угода купівлі-продажу квартири повинна здійснюватися з підготовкою пакету оригінальних документів із підписами та мокрими печатками. Відповідно до чинного законодавства України така угода укладається нотаріально.
До відома: Як продати квартиру яка знаходиться в іпотеці банку?
Підготувати пакет із документами для здійснення угоди у нотаріуса обидві сторони можуть самостійно або за допомогою ріелтора чи юриста з нерухомості. У такому разі послуги оплачуються з боку продавця чи покупця. Часто щоб заощадити гроші, продавці займаються підготовкою пакету документів без юридичної допомоги.
Часті проблеми у продажу квартири:
- Немає приватизації;
- Накладено арешт на майно;
- Суперечки у суді у спадок;
- Помилка на адресу, неправильна квадратура в технічному паспорті, не узаконене перепланування, помилка в персональних даних власника;
Без усунення цих проблем ви квартиру не продасте!
Що робити, якщо немає грошей на вирішення проблем із продажем квартири?
Зайняти у знайомих та повернути після угоди;
Знайти покупця та домовитись про передоплату для вирішення проблем, з правом отримання знижки при покупці вашої квартири;
Замовити юридичний супровід угоди з вирішенням усіх проблем (приватизацією, боргами, спадщиною та іншими проблемами).
Мінфін України у наказі №296/5 від 22.02.2012 затвердив порядок, згідно з яким нотаріус проводить документну перевірку. Потрібен наступний перелік документів:
наявність внутрішнього цивільного паспорта, починаючи з 14 років;
Якщо має квартиру громадянин віком до 18 років, подається копія його свідоцтва про народження;
ІПН код всіх співвласників нерухомості, у тому числі і громадян, від 0 до 18 років;
Дозвільні документи з опікунської ради, якщо є громадянин віком до 18 років;
документальне підтвердження права володіння квартирою;
Техпаспорт на житло;
Свідоцтва про шлюб, розірвання шлюбного союзу, про смерть чоловіка/дружини (оригінальні документи);
Письмове підтверджена згода другого чоловіка на продаж житла або його частки (якщо нерухомість була придбана як спільно нажите майно у шлюбі);
Акт оцінки ринкової вартості нерухомості складений незалежним експертом з оцінки. Довідка про відсутність боргів щодо оплати комунальних послуг, у тому числі й окреме підтвердження про відсутність боргів щодо газу.
Таким чином, продаж не може бути законно здійснено, якщо квартира має борги, проблеми та не приватизована. Усі документи мають бути підготовлені, платежі з комунальних послуг сплачені.
Важливо! Квартира без приватизації розглядається як власність держави чи муніципалітету, тому будь-які спроби продати її розглядаються як незаконні дії.
Перевірка документів.
Якщо якимось чином угода купівлі приватизованої квартири з боргом відбулася (наприклад, покупцеві пред’явили липові документи), змусити нового власника сплачувати рахунки колишнього власника неспроможна змусити навіть суд. Борги завжди залишаються за колишнім господарем. Все ж таки рекомендуємо перевіряти всі документи перед покупкою нерухомості.
Перевіряємо паспорт.
У паспорті мають бути фотографії. Якщо змінювалося прізвище та ім’я, дані мають бути відображені у вигляді записів. Всі записи повинні бути чіткими та добре видно. Це дуже важливо!
Права власності.
В Україні мають однакову правову силу документи в електронному та паперовому вигляді, що підтверджують право володіння квартирою.
Свідоцтво, яке видавалося до 2016 року, є оригіналом з голограмою та водяними позначеннями, датою та номером реєстрації на підставі договору придбання та реалізації. Документ видається з підписом та печаткою нотаріуса.
Ми рекомендуємо у всіх спірних ситуаціях звертатися до фахівців – адвокатів Адвокатського об’єднання “Рябінін, Переверзев та Партнери” для грамотного аналізу проблеми та пошуку вирішення цього питання. Юридична консультація допоможе краще зрозуміти які шляхи вирішення будуть можливі та оптимальні.