Збільшення або зменшення розміру аліментів та припинення права на аліменти — Адвокатоское Объединение Рябинин, Переверзеви Партнеры

Збільшення або зменшення розміру аліментів та припинення права на аліменти

Окт 17, 2020
20:10

Багато людей в Україні є платниками або отримувачами  аліментів. Що потрібно додатково знати про аліменти?  На законодавчому рівні закріплено можливість змінення розміру аліментів шляхом його збільшення чи зменшення, а також припинення права на аліменти.

У своїй Постанові від 05.02.14 р. у справі №6-143цс13 Верховний Суд України зазначив, що при розгляді позовів, заявлених з приводу зміни розміру аліментів, застосуванню підлягає не тільки ст. 192 СК України, але й низка інших норм, присвячених обов’язку батьків утримувати своїх дітей (ст. 182 «Обставини, які враховуються судом при визначенні розміру аліментів», ст. 183 «Визначення розміру аліментів у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини», ст. 184 «Визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі»)».

Розглянемо випадки у яких можливе збільшення чи зменшення розміру аліментів, а також припинення права на аліменти.

Зменшення розміру аліментів:

  1. Укладення договору з другим з подружжя.

Статтею 189 СК України передбачена можливість укласти між подружжям договір про розмір аліментів. Такий договір необхідно нотаріально посвідчити. У випадку несплати аліментів за таким договором, їх можна буде стягнути за виконавчим написом нотаріуса. З системного аналізу ст. 189 СК України та ст. 109 СК України, вбачається, що укласти такий договір можливо лише до моменту ухвалення судом рішення про стягнення аліментів.

  1. Звернутись до суду з позовною заявою про зменшення розміру аліментів.

Статтею 192 СК України, передбачено наступні підстави для звернення до суду з позовною заявою про зменшення розміру аліментів:

  • зміни в матеріальному або сімейному стані;
  • погіршення або поліпшення здоров’я когось із подружжя;
  • дитина перебуває на утриманні держави, територіальної громади або юридичної особи;
  • в інших випадках, передбачених Кодексом.
  1. Звернення до суду з заявою про визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі.

Статтею 184 СК України передбачена можливість визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі, за умови якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину доходу одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення. Розмір аліментів визначений судом у твердій грошовій сумі підлягає індексації.

  1. Виявлення факту нецільового використання аліментів.

На підставі ст. 186 СК України орган опіки та піклування за заявою платника аліментів або за своєю ініціативою перевіряє цільове використання аліментів. У випадку якщо буде виявлено нецільове використання аліментів, платник може звернутись до суду з позовною заявою про зменшення розміру аліментів, або про внесення частини аліментів на особистий рахунок дитини.

Збільшення розміру аліментів:

Відповідно до ч.1 ст. 192 СК України, розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров’я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

Таким чином, підставою  для збільшення розміру аліментів будуть наступні обставини:

  • зміни у матеріальному або сімейному стані;
  • погіршення або поліпшення здоров’я когось із подружжя;
  • дитина перебуває на утриманні держави, територіальної громади або юридичної особи;
  • в інших випадках, передбачених Кодексом.

Припинення права на ліменти:

  1. Доведення у судовому порядку тієї обставини, що дохід дитини набагато перевищує дохід платника аліментів.

Статтею 188 СК України  визначено, що виключно за рішенням суду, батьків може бути звільнено від обов’язку утримувати дитину, якщо її дохід набагато перевищує дохід кожного з батьків і забезпечує її потреби у повному обсязі. У разі наявності зазначених обставин, слід  звертатись до суду з відповідною позовною заявою.

  1.  Припинення права на аліменти на дитину у зв’язку з набуттям права власності на нерухоме майно.

Статтею 190 СК України закріплена можливість батькам дитини укласти між особою договір про припинення права на аліменти для дитини, у зв’язку з передачею права власності на нерухоме майно. Договір укладається лише з дозволу органу опіки та піклування. В якості нерухомого майна яке передається у власність може бути житловий будинок, квартира, земельна ділянка, тощо. Такий договір потребує нотаріального посвідчення. Право власності на нерухоме майно набуває дитина або той з батьків хто проживає з дитиною і дитина. У випадку, якщо буде укладено такий договір, той з батьків хто проживає з дитиною буде зобов’язаний самостійно утримувати дитину. Проте слід пам’ятати, що укладення такого договору не звільняє особу, що сплачувала аліменти від обов’язку брати участь у додаткових витратах на дитину.

Також, виплати аліментів припиняються у зв’язку з досяганням дитиною повноліття, за умови що вона не продовжує навчання, якщо продовжує, то виплати провадяться до досягнення нею 23 років.

Зразок позовної заяви про зменшення чи збільшення розміру аліментів – ТУТ.

Остались вопросы
Контактная информация
Адрес: Чернигов, улица Магистратская, 13
Телефон (Адвокат Рябинин Денис Дмитриевич):