Порядок стягнення аліментів на дитину — Адвокатоское Объединение Рябинин, Переверзеви Партнеры

Порядок стягнення аліментів на дитину

Окт 17, 2020
20:10

Одним з основних обов’язків батьків є утримання їхньої дитини до досягнення нею повноліття.

Стаття 181 Сімейного кодексу України визначає два способи виконання батьками свого обов’язку по утриманню дитини:

  • за домовленістю між батьками дитини, той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі;
  • за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.

Найчастіше у судовій практиці зустрічаються випадки коли в одній позовній заяві поєднуються вимоги про розірвання шлюбу та стягнення аліментів, проте стягнення аліментів в судовому порядку може провадитись і без розірвання шлюбу. Підставою для стягнення аліментів в такому випадку буде ухилення  одного з батьків від виконання свого обов’язку по утриманню дитини.

Частку від заробітної плати (доходу) батька (матері), яка буде стягуватись на дитину в якості аліментів, визначається судом. У випадку стягнення аліментів на двох дітей і більше суд визначає єдину частку від заробітної плати (доходу), яка сплачується до досягнення повноліття старшої дитини. Після досягнення повноліття старшою дитиною, один з батьків може звернутись до суду з позовом про визначення розміру аліментів на другу дитину. У випадку якщо до суду ніхто не звернувся, аліменти стягуються за вирахуванням частки, що припадала на дитину яка досягла повноліття (ст. 183 СК України).

Щодо розміру аліментів, то на одну дитину він не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, за винятком випадків, коли виплата аліментів проводиться у твердій грошові формі (ч.2 ст. 182 СК України).

За наявності відповідних підстав, розмір аліментів може бути збільшено або зменшено. Також, право на отримання аліментів може бути припинено.

У випадку, якщо платник аліментів має нерегулярний доход або є інші обставини які ускладнюють виплати аліментів у частці від заробітної плати (доходу), за заявою платника чи одержувача суд може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі. Визначений розмір аліментів у твердій грошовій сумі підлягає індексації у відповідності до закону. Якщо такий розмір менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, то дитині у встановленому законом порядку призначається державна допомога в розмірі різниці між визначеним розміром аліментів і 30 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (ст. 184 СК України).

Відповідно до п. 17 Постанови Пленуму Верховного Суду України №3 «Про застосування судами окремих норм СК України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15.05.06 р., вирішуючи питання щодо розміру аліментів, суд повинен ураховувати: стан здоров’я,  матеріальне становище дитини і платника аліментів; наявність в останнього інших  неповнолітніх дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, повнолітніх дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення. Розмір аліментів на  одну  дитину не може бути меншим, ніж зазначений у ч. 2 ст. 182 СК. При цьому необхідно мати на увазі, що зміна законодавства в частині визначення мінімального розміру аліментів на одну дитину не є підставою  для перегляду постановлених  раніше  судових рішень про їх стягнення.  Що ж до максимального розміру аліментів, які стягуються  з  боржника,  то відповідно до  ч.  3  ст.  70 ЗУ «Про виконавче провадження»  він  не  повинен перевищувати 50 % заробітної плати цієї особи.

Слід також зазначити, ст.ст. 198—201 Сімейного кодексу України, встановлено обов’язок батьків утримувати повнолітніх дітей, при наступних умовах:

  1. дитина є непрацездатною та потребує допомоги, а у батьків є можливість надати матеріальну допомогу;
  2. дитина продовжує навчання, її вік від 18 до 23, а у батьків є можливість утримувати дитину.

Щодо підсудності, то статтею 110 ЦПК України, надано позивачу право вибору суду до якого можна звертатись з позовною заявою про стягнення аліментів. Це може бути суд як за місцем реєстрації позивача так і за місцем реєстрації відповідача.

Слід також пам’ятати, що злісне ухилення від сплати аліментів встановлених рішенням суду є злочином, за який ст. 164 Кримінального кодексу України, передбачена кримінальна відповідальність. У випадку існування таких обставин ви можете звернутись з відповідною заявою до поліції.

Після ухвалення рішення суду та отримання виконавчого листа, слід звертатись до виконавчої служби за місцем реєстрації відповідача.

Слід також зазначити, зокрема у випадку ухилення одного з батьків від сплати аліментів, другий з батьків може оформити тимчасову державну допомогу на дитину.

Зразок позовної заяви про стягнення аліментів ви можете знайти – ТУТ

Остались вопросы
Контактная информация
Адрес: Чернигов, улица Магистратская, 13
Телефон (Адвокат Рябинин Денис Дмитриевич):