За загальними правилами будь-який виїзд дитини до 16 років за межі України має узгоджуватися з обома батьками. Дозвіл на виїзд дитини за кордон слід отримати:
а) від одного з батьків, коли дитина залишає країну з другим батьком;
б) від обох відразу, якщо батьки не їдуть за кордон – дитина вирушає в поїздку з кимось із родичів або у супроводі третіх осіб.
Чи потрібний дозвіл на виїзд дитини зараз?
В умовах військового стану виїзд за межі України можливий без нотаріально оформленої згоди батька, якщо:
Дитину супроводжує другий батько, дід / баба, повнолітня сестра / брат, вітчим / мачуха;
В наявності свідоцтво про народження або чинний паспорт дитини (внутрішній/закордонний);
Існує можливість підтвердити родинний зв’язок між дитиною та особою, що її супроводжує.
Детальнішу інформацію ви можете отримати у сімейного адвоката нашої компанії на консультації.
Важливо! Якщо дитина виїжджає без батьків з кимось іншим (не з поданого вище переліку), то обов’язковий документ для виїзду – письмова згода батьків, засвідчена у нотаріуса або засвідчена в органах опіки та піклування.
Дозвіл на виїзд дитини за кордон в Україні 2022 року: головний.
Після 24 лютого 2022 року дозвіл на виїзд дітей із країни потрібно оформляти рідше. Однак це тимчасовий захід, зі скасуванням військового стану старі правила повернуться. Тому парламент уже зараз дбатиме про спрощення процедури оформлення дозволу на виїзд дитини за кордон, який діятиме на постійній основі. Йдеться про ухвалення за основу законопроекту №6146.
Законопроект визначає можливість оформлення дозволу на виїзд дітей за кордон онлайн через сервіс «Дія» з використанням цифрового підпису. Це буде однією з перших послуг електронного нотаріату. Відомості з «Дія» вноситимуть до реєстру, і прикордонники зможуть їх перевірити. Всю діючу інформацію на сьогоднішній день ви можете отримати на юридичній консультації.
До відома! З іншого боку, спрощення виїзду дітей у воєнний час спричиняє невдоволення деяких батьків, а саме батьків. У зв’язку з цим Адміністрація Держприкордонслужби розповіла про існування бланку неузгодження такого виїзду одним із батьків (зразок можна знайти на офіційному сайті Держприкордонслужби). Заповнений бланк має завірити нотаріус. Потім його слід подати до Адміністрації Держприкордонслужби разом із копіями документів, що підтверджують родинні зв’язки та обґрунтованість звернення (наприклад, виїзд може зашкодити інтересам та безпеці дитини).
Які країни не потребують дозволу батька на виїзд дитини?
Якщо не брати до уваги виняткових обставин воєнного часу, дозвіл батька на виїзд дитини потрібен для будь-якої країни. Більше того, деякі країни (наприклад, Таїланд, Малайзію, ОАЕ, Бахрейн, Катар) неповнолітні особи взагалі не можуть в’їхати без супроводу дорослих.
Важливо! У ряді випадків дозвіл від батька на виїзд дитини можна не отримувати взагалі. Йдеться про ситуації, коли:
- Винесено рішення суду про позбавлення батьківських прав;
- Батько – іноземець чи особа без громадянства;
- Мати виховує дитину одна;
- Батько помер або визнаний судом безвісти зниклим/недієздатним;
- батько має заборгованість за аліментами.
Скільки коштує дозвіл на виїзд дитини?
Переглянути вартість оформлення дозволу на виїзд дитини (іноді цей документ називають довіреністю чи згодою) можна у прейскуранті на сайті нотаріуса. Найчастіше різниця у ціні документа залежить від наступних факторів:
- Періоду, на який потрібен дозвіл – часу перебування за кордоном;
- Кількості країн;
- Складу супроводжуючих осіб
Як оформити дозвіл на виїзд дитини?
Якщо заперечення з боку другого з батьків відсутні, то процедура оформлення дозволу займає мінімум часу і вимагає мінімуму зусиль. В ідеалі обидва батьки йдуть до нотаріуса, захопивши такі документи:
- Свідоцтво про народження дитини;
- Паспорти та ІПН (якщо дитина їде за кордон не з батьками, а з третьою особою, то знадобляться паспорти обох батьків).
Важливо! Нотаріусу слід надати відомості про країну та термін перебування. У разі виїзду за кордон з третьою особою – дані про цю особу (ПІБ, рік народження, місце проживання).
Як виїхати за кордон під час воєнного стану? Нові способи — коментар адвоката.
Якщо батьки не можуть удвох відвідати нотаріуса, то батькові, від якого потрібно отримати дозвіл, надсилається рекомендований лист. Якщо згода не надається протягом 10 днів після вручення листа, то це є підставою для звернення до суду. Які особливості має процедура дозволу на виїзд дитини за кордон в Україні під час воєнного стану Фахівці АО «Рябініна та Переверзєва» готові розповісти.