Мобілізація жінок. Права та обов’язки жінки військовослужбовця. — Адвокатоское Объединение Рябинин, Переверзеви Партнеры

Мобілізація жінок. Права та обов’язки жінки військовослужбовця.

Фев 25, 2023
10:02

З 01 жовтня 2022 року починається процедура мобілізації жінок в Україні.

Наказ Міноборони No313 від 11.10.2021р.(діє з 01.04.2022р.) Взяття наоблік-це не мобілізація.

У воєнний час жінки можуть бути прийняті на військову службу та службу у військовому резерві лише за контрактом і в добровільному порядку.

«Військове командування коментує, що жінки, які не перебувають на військовому обліку за відповідними військово- обліковими спеціальностями, можуть бути призвані на військову службу виключно за власною згодою. В Міністерстві оборони не офіційно стверджують, що зараз в ЗСУ потреба в призові жінок на військову службу та їх мобілізації відсутня».

Разом із тим, для Збройних Сил залишається потреба в спеціальностях та фахівцях медицини, радіотехніки, харчових технологій.

Однак, Головним управлінням персоналу Генерального штабу Збройних Сил України пропонується внесення наступних змін до відповідних законодавчих і нормативних актів в частині взяття жінок на військовий облік:

  • скорочення Переліку спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних – відповідно до нинішніх потреб ЗСУ
  • добровільність постановки на військовий облік жінок, які одержали спеціальності, що міститимуться у доопрацьованому переліку
  • визначити, що організація взяття жінок на військовий облік в Україні розпочнеться не раніше ніж через місяць після завершення особливого періоду в державі.

В Законі зазначено, що «жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, за власним бажанням можуть бути взяті на військовий облік військовозобов’язаних. Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з медичною діяльністю, беруться на військовий облік військовозобов’язаних».

Перелік спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, охоплює сотні спеціальностей та професій, наприклад, на облік мають стати і головний бухгалтер, і менеджери, і начальники юридичного відділу, і професіонали в сфері архівної справи, музеєзнавства, бібліотечної справи, і професіонали в галузі правознавства, адвокати та прокурори, ветеринари та інш.

З повним переліком можна ознайомитись оглянувши Наказ Міноборони від 11.10.2021 No313.

Також корисно знати:

  1. Підстави відмови від повістки
  2. ВЛК або з якими хворобами не беруть до армії

Як підтверджується військово-облікова спеціальність?

  • дипломом;
  • записом у трудовій книжці;
  • КВЕД фізичної особи-підприємця.

Остаточно приналежність до військово-облікової спеціальності визначається у територіальному центрі комплектування (військкоматі).

До переліку споріднених спеціальності:

  • радіотехніка та телекомунікація;
  • хімія, біологія, хімічні технології та інженерія;
  • інформаційно-вимірювальна техніка, метрологія;
  • комп’ютерні науки, інженерія програмного забезпечення, інформаційні системи і технології, системний аналіз,

комп’ютерна інженерія, мікро- та наносистемна техніка, кібербезпека, комп’ютерно-інтегровані технології,

автоматизація;

  • технологія виробництва і переробки продукції тваринництва, харчові технології;
  • географія, астрономія та фізика;
  • ерготерапія, фізична терапія, психологічна і медична реабілітація, фізична реабілітація, громадське здоров’я,

санітарія, промислова фармація, експертиза;

  • озброєння та військова техніка, забезпечення військ, технології легкої промисловості;
  • біомедична інженерія, біоінженерія, біотехнології;
  • медицина, стоматологія, медсестринство, технології медичної діагностики і лікування, фармація;
  • ветеринарна гігієна та медицина;
  • маркетинг, облік та оподаткування, підприємництво, менеджмент, фінанси, економіка, страхування, банківська

справа;

  • поліграфія і видавництво;
  • соціальна робота, психологія, соціальне забезпечення.

Назви споріднених професій:

  • Професіонали в галузі наук про життя та медичних наук, професіонали в галузі медицини, професіонали в галузі лікувальної справи, стоматологи, професіонали в галузі фармації, провізори, наукові співробітники в галузі медико-профілактичної справи, допоміжний персонал у галузі сучасної медицини, фізіотерапії, фармації, медичні асистенти,та інш.;
  • Професіонали в галузі патології, токсикології, фармакології, фізіології та епідеміології, патологи, наукові співробітники (лікувальна справа), лікарі, фахівці в галузі медико-профілактичної справи, професійні медичні сестри та акушерки та інш;
  • Оператори медичного устаткування, робітники, що обслуговують устаткування з виробництва фармацевтичних продуктів та косметичних засобів, керівники підрозділів в охороні здоров’я;
  • Професіонали в галузі ветеринарної медицини, ветеринари, асистенти ветеринарів, допоміжний персонал у галузі ветеринарії;
  • Менеджери (управителі) на пошті та зв’язку, службовці, що зайняті на пошті та подібними роботами;
  • Кухарі;
  • Перекладачі та усні перекладачі.

Строки та місце постановки на військовий облік

На сьогодні «дедлайни» не встановлені й граничного строку взяття на облік не визначено. В Україні з минулого року розпочався поступовий процес, в результаті якого жінки відповідних спеціальностей мають стати військовозобов’язаними.

Процес розпочинається з 1 жовтня 2022 року

Звичайно, під час війни це мало б відбуватися прискореними темпами, але ЗСУ нині не мають потреби в мобілізованих жінках.

Жінкам необхідно зявитися до Територіальних центрів комплектування та соціальної допомоги (ТЦК та СП)- військоматів, за місцем проживання.

Жінки на військовому обліку перебувати на військовому обліку за місцем проживання, а закордоном перебувати за місцем консульського обліку у дипустановах України.

При собі необхідно мати копії наступних документів: паспорту, диплому про освіту, довідку з місця роботи, при наявності свідоцтво про одруження, або рішення суду про розлучення.

У разі зміни професії потрібно буде інформувати територіальний центр комплектування та соціальної підтримки.

Проходження медкомісії є обов’язковим як для жінок, так і для чоловіків — тобто проводиться вона для всіх військовозобов’язаних. Відбувається це в лікарських закладах за направленням територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Чи потрібно вагітній жінці та/або з малолітніми дітьми йти до військкомату ?

Так, потрібно, адже такі жінки також беруться на військовий облік. Як і у випадку чоловіків, у ТЦК та СП для жінок враховуватиметься стан здоров’я людини та її сімейні обставини.

Чи правда, що одразу з після постановлення жінки на військовий облік її заберуть до армії ?

Ні, не правда. Адже взяття на військовий облік не тотожне з призов на службу.

Це означає, що жінка стає військовозобов’язаною та перебуває у запасі Збройних сил, Національної гвардії чи інших військових формувань.

Чи зможуть забирати на службу примусово?

 Жінки, що перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час. У мирний час жінки можуть бути призвані на військову службу та службу у військовому резерві тільки у добровільному порядку (за контрактом).

Чи можливий варіант, що жінок дійсно будуть активно мобілізовувати на рівні з чоловіками найближчим

часом?

Вважаю що, ні. Адже для того аби жінки були мобілізовані на рівні з чоловіками, необхідно аби вони, як і непідготовлені військовозобов’язані, без досвіду проходження військової служби,були направленні для навчання у спеціалізовані центри (полігони), на курси перепідготовки та підвищення кваліфікації при ВВНЗ (офіцери запасу).

А для цього потрібно, щоб система запрацювала. Тобто був єдиний реєстр, чи щось на кшталт цього, аби упорядити списки жінок, які стали на облік до військкомату.

Після того, як жінки з 01 жовтня стануть на військовий облік, чи зможуть вони виїздити за кордон, чи на них будуть розповсюджуватись ті ж правила, що і на чоловіків?

На даний час, «пільг» або «винятків» в законодавстві з даного питання, для жінок -не має.

Тому, у разі продовження воєнного стану, заборона перетину кордону військовозобов’язаних також зберігається.

Однак, ця заборона стосується однаковою мірою і жінок, і чоловіків і вона вже діє в Україні.

Разом з цим, законодавством передбачено, що військовозобов’язані можуть виїздити за кордон за певних обставин. Наприклад, виїжджати зможуть, жінки, на утриманні яких є троє і більше дітей віком до 18 років, мами одиначки, що самостійно виховують неповнолітню дитину, батьки, опікуни, усиновлювачі які мають дитину з інвалідністю чи усиновлену дитину віком до 18 років, жінки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I чи II групп та інш.

У цей перелік також потрапляють здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти, наукові і науково- педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної (професійно-технічної) чи загальної середньої освіти.

Обов’язки жінки військовослужбовця

  • з’являтися на виклик до терцентру комплектування та соцпідтримки у терміни, зазначені в одержаних документах;
  • не міняти місце проживання без дозволу військового комісара, керівників Служби безпеки чи Служби зовнішньої розвідки після оголошення мобілізації у воєнний час;
  • проходити медогляд та лікування;
  • проходити підготовку на військову службу, виконувати військовий обов’язок, перебуваючи у запасі;
  • за тиждень прийти у терцентр для зняття з військового обліку, якщо необхідна зміна місця проживання, поїздка у відрядження, навчання, відпустка та лікування (на більше ніж три місяці за кордон);
  • разі зміни сімейного стану, погіршення стану здоров’я, адреси місця проживання (знаходження), отримання освіти, місця роботи чи посади-потрібно повідомити за 7 днів органи, в яких перебувають на обліку;
  • у разі втрати військово-облікового документа-негайно повідомляти терцентри комплектування чи органи СБУ.

Якщо потрібна консультація спеціалістів з приводу мобілізації та інших питаннях , адвокатське об’єднання “Рябінін, Переверзєв та Партнери ”, обов’язково допоможе.

 

Остались вопросы
Контактная информация
Адрес: Чернигов, улица Магистратская, 13
Телефон (Адвокат Рябинин Денис Дмитриевич):