Підстави відмови від повістки — Адвокатоское Объединение Рябинин, Переверзеви Партнеры

Підстави відмови від повістки

Фев 17, 2023
17:02

Отримання повістки: чи є підстави для відмови?

Щодо підстав для відмови у отриманні повістки, вони є. Це стосується передовсім достовірності відомостей, що містяться у повістці, органу, що видав повістку, адреси, дати та часу прибуття і т.п.

Це також стосується граматичних помилок, які можуть міститися у повістці, виправлення, перекреслення і т.д.

Якщо до частково заповненої повістки працівники правоохоронних органів або інші особи, дані яких не зазначенні у повістці, вносять ідентифікаційні дані військовозобов’язаної особи, виконання повістки також може оскаржуватися отримувачем.

Наприклад, службовці націполіції, які зупиняють військовозобов’язаних та доповнюючи повістки, видають їх під розписку.

Чи йти до військкомату, якщо я не ставив підпис у повістці?

Непоодинокі випадки, коли повістку вручили, проте ви за неї не розписувалась.

Або прийшли за адресою вашого проживання, а вас не було вдома, і її отримала дружина, батьки або взагалі сусідка по під’їзду.

То що ж робити, йти чи не йти до військкомату?

В цьому випадку важливим є те щоб повістка обов’язково була вручена особисто і підписана тим, хто її отримує.

Тобто, у разі відсутності повідомлення (повістки), обовязку зявитися до військомату не виникає.

Чи потрібно йти до військкомату якщо вас запросили по телефону?

Що стосується викликів по телефону, то такий виклик законом не передбачено.

Повістка має бути вручена за місцем проживання/роботи або навчання тим військкоматом, в якому військовозобов’язаний перебуває на військовому обліку.

Такі правила діяли в мирний час, такі ж правила діють за аналогією в воєнний час, адже наші законодавці не прийняли порядку вручення повісток в воєнний час, а тим більше не уповжноважував представників військомату викликати резервистів (військовозобовязаних) дзвінком на мобільні номери.

Таким чином, оскільки дзвінок не є належним способом повідомлення військовозобов’язаного, і такий порядок не передбачений законодавством, то відповідно ви не зобов’язані робити те, що не передбачено законом, навіть не дивлячись на дії режиму воєнного стану в країні.

Варто також знати, що вас не мають право доставляти до військкомату силою. Якщо вас намагаються затримати або відвезти кудись примусово, варто викликати поліцію, навіть якщо представників військкомату уже супроводжують правоохоронці.

Відповідальність за неявку по повістці.

І одним із головних питань залишається, яка ж відповідальність за не явку до військкомату після отримання повістки? Що мені за це буде?

Громадяни, які ухиляються від призову на строкову військову службу, призову за мобілізацією, військового обліку або спеціальних (перевірочних) зборів, несуть адміністративну та кримінальну відповідальність згідно із законодавством.

Аби розібратися в даному питанні варто знати, що розрізняють 4 види повісток: Перша -для уточнення даних; Друга- для проходження медичної комісії; Третя- для призову на строкову службу; -на разі не видається. Четверта- для відправку до війська або «з’явитися з речами», отримання бойового розпорядження, «бойова повістка» .

За неявку до військкомату за викликом, по «першій» та «другій» повістці- передбачена адміністративна відповідальність, накладення штрафу у розмірі від 3400 до 5100 грн. За неявку до військкомату за викликом, по «третій» та «четвертій» повістці- кримінальна відповідальність.

За вчинення даного злочину передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до п’яти років.

Поважні причини неприбуття за повісткою

За законом повістка є викликом конкретної особи уповноваженою особою органу влади, із зазначенням органу, який видає повістку, статусу особи, що викликається та місця і часу який призначено для явки. Ці складові є невід’ємними для визнання повістки такою, що підлягає виконанню та передбачає відповідальність за її ігнорування.

Водночас дані, які вносяться до повістки уповноваженим органом, також передбачають процесуальне регулювання. Наприклад, ч.9 ст. 135 кримінально-процесуального кодексу передбачено отримання повістки про виклик не пізніше ніж за три дні до дня, коли вона зобов’язана прибути за викликом.

У випадку встановлення кодексом строків здійснення процесуальних дій, які не дозволяють здійснити виклик у зазначений строк, особа має отримати повістку про виклик або бути повідомленою про нього іншим шляхом якнайшвидше, але в будь-якому разі з наданням їй необхідного часу для підготовки та прибуття за викликом.

Подібна норма передбачена ч.5 ст. 391 ЗУ No 2232-XII — поважними причинами неприбуття до військових частин або на збірні пункти ТЦКСП у строки, зазначені в повістках, визнаються підтверджені відповідними документами:

1) перешкода стихійного характеру, хвороба або інші обставини, що позбавили можливості особисто прибути в зазначені частину, пункт і строк;

2) смерть близького родича (чоловіка, дружини, сина, дочки, батька, матері, діда, баби або рідного (повнорідного, неповнорідного) брата чи сестри) або близького родича подружжя.

Якщо є об’єктивні причини, що унеможливили прибуття на встановлені у повістці місце, дату та час, у випадку можливості причини підтвердити, відповідальність за неприбуття — сумнівна.

Отже ще раз: військовозобов‘язаному, якому вручили повістку необхідно з ‘явитись в військкомат у зазначений в повістці термін. Якщо він цього не зробить – його чекає або адміністративна, або кримінальна відповідальність у залежності від виду повістки». Крім того, важливо щоби повістка була вручена особисто і підписана тим, кому вона призначена. Адже трапляються випадки, коли їх отримують дружина, батьки чи сусіди, якщо, наприклад, військовозобов’язаного не було вдома. Якщо повістка була видана не особисто і на ній немає підпису, обов’язку з’явитися до військкомату не виникає. Що стосується викликів телефоном, то такий виклик законом не передбачено.

Якщо потрібна допомога спеціалістів з  приводу вирішення питаннь повістки військомату, адвокатське об’єднання “Рябінін, Переверзєв та Партнери ”, обов’язково допоможе.

Остались вопросы
Контактная информация
Адрес: Чернигов, улица Магистратская, 13
Телефон (Адвокат Рябинин Денис Дмитриевич):