Хоча із запровадженням воєнного стану 24 лютого військовозобов’язані чоловіки 18 – 60 років що неспроможні залишати меж країни, із цього загального правила є безліч винятків. Більше того, перелік винятків вже кілька разів розширювався і, ймовірно, буде розширено ще. На питання, наскільки реально можна виїхати за кордон, є кілька відповідей. І розмова вестиметься виключно про легальні шляхи перетину кордону.
Все головне про виїзд за кордон.
Як виїхати за кордон під час воєнного стану? Нові способи — коментар адвоката.
З темою перетину кордону військовозобов’язаними чоловіками пов’язано безліч новин та публікацій у соціальних мережах. Тому дуже важливо відсівати зерна від полови. Наприклад, може йтися про законопроект чи проект постанови Кабміну, коли можливі зміни плануються, але ще не прийняті. Як ми пам’ятаємо, тривалий час усією країною обговорювали петицію щодо дозволу чоловікам залишати територію України. Однак президент не підтримав петицію.
Важливо! Достовірні, повні та актуальні на сьогодні відомості про категорії чоловіків, яким як виняток дозволяється виїжджати з України утримуватися на офіційній сторінці Державної прикордонної служби.
Виїхати за кордон під час війни: чи це реально зробити.
Виїхати за кордон під час війни: чи це реально зробити.
Якщо відповідати коротко, то: «Так, реально!». Однак для цього знадобляться серйозні обґрунтування. За кордон випускають:
після зняття з військового обліку за станом здоров’я;
у разі супроводу інвалідів та деяких інших осіб, які потребують постійного догляду;
залізничників, спортсменів та водіїв-дальнобійників;
волонтерів;
представників низки інших категорій.
При цьому «диявол криється в деталях», зокрема в документах. Наприклад, за загальним правилом Україну можуть залишити особи, які мають посвідку на проживання в інших державах. Але щоб успішно пройти прикордонний контроль, слід пред’явити одне із двох:
позначку міграційної служби у паспорті «Постійне проживання у ___»/ друк «Оформлено виїзд на постійне проживання»;
позначку дипломатичного представництва України у паспорті «Постійне проживання у __»/ «Прийнятий на консульський облік».
Другу відмітку отримати неможливо, перебуваючи в Україні. Отримання першої займає багато часу – місяці.
Виїзд за кордон: що потрібно оформляти.
Розглянемо кілька прикладів оформлення документів залежно від підстав виїзду:
Волонтерська діяльність – необхідно одержати дозвіл Міністерства інфраструктури або обласної військової адміністрації на перевезення гуманітарного вантажу. Інформація про відповідну особу має бути в інформаційній системі «Путь», адміністратором якої є Міністерство інфраструктури;
Навчання в іноземному виші – знадобиться: а) студентський квиток чи студентська віза; б) довідка з територіального центру комплектування та соціальної підтримки про відстрочку від призову;
Стан здоров’я (за відсутності інвалідності) – знадобиться: а) укладання військово-лікарської комісії; б) військовий квиток із відповідним записом;
Супровід осіб, які потребують постійного догляду – слід підготувати крім документів, що підтверджують потребу особи у догляді, один із двох: а) документ, що засвідчує споріднений зв’язок; б) посвідчення чи довідку про отримання компенсації з догляду.
Які особливості має процедура виїзду за кордон в Україні під час воєнного стану Фахівці АО «Рябініна та Переверзєва» готові розповісти.