Відразу скажемо, що однозначної відповіді на це питання немає в правовому полі. Якщо ми говоримо суто у межах договірних взаємовідносин, то термін дії кредиту – це термін, який обумовлений у кредитному договорі. Якщо ви взяли його на рік, значить це рік, якщо брали на десять років – це десять років.
Не платити кредит під час війни — відповідь адвоката.
Але коли списуються неоплачені кредити, якщо термін дії кредитного договору минув? Відповідно до Цивільного кодексу – не анулюється. Тобто фактично термін дії минув, але борг залишається до моменту його погашення боржником або до моменту врегулювання питання з кредитором і поки кредитор не зніме претензії з боржника.
У яких випадках чи коли списується борг із кредиту законно.
Іншими словами кредит, який не виконаний, автоматично не анулюється, він залишається довічно (або поки ви його не виплатите або поки ви не домовитеся з кредитором про його закриття. Виходить що немає ніякої магічної дати, яка настала ви до неї дотягнули і все добре, кредит списали.На жаль, такого у правовому полі немає.
Але є нюанси, так звані винятки із правил – це коли ви повинні банку чи МФО, але вони вам зробити нічого не можуть. Буває й такі випадки. Це відбувається тоді, коли кредитор пропустив строки позовної давності, звернувся до суду та йому відмовили стягувати з вас відповідний борг.
Тобто виходить що ви ніби і повинні, але кредитор не може нічого зробити і в примусовому порядку не може стягнути з вас борг. Або є ще другий варіант. Якщо, наприклад, було рішення суду, що ви повинні, кредитор отримає виконавчий лист, але не подав його на виконання (забув). Таким чином, він пропустив термін, який встановлений на подання цього виконавчого листа.
Чи списується кредит якщо кредитор подав відновлення строків позовної давності.
Якщо кредитор допустимо потім захоче подати вас у виконавчу службу, йому потрібно буде відновити терміни. І тут є ймовірність, що ви цей суд виграєте, термін не відновлять. Таким чином, знову виходить, що ви повинні, і рішення судове є, але термін на подачу виконавчих листів на виконання не відновлено, подати їх неможливо, а значить примусово з вас стягнути нічого вже не можна.
І є третій варіант. Коли виконавче провадження було відкрито, було рішення суду, був виконавчий лист, який пред’явив кредитор на виконання і таким чином було відкрито виконавче провадження, але виконавець не знайшов жодного вашого майна і закрив справу. Таким чином, він повертає виконавчий лист кредитору. У таких випадках з практики можемо сказати, що часто кредитор просто пропадає.
Виходить, що виконавче провадження закрите, кредитор зник, але оскільки провадження було закрите у зв’язку з поверненням виконавчих листів – арешти залишилися. Виходить, що начебто ніхто з вас борг не хоче забирати, але арешти на вас є. Ви можете тоді просто подати до суду про визнання вашого боргу анульованим через те, що кредитор не бажає його стягувати. Терміни, у таких випадках, на подачу виконавчих листів переподання вже минули.
Тоді ви просто отримуєте рішення суду про зняття арештів і, таким чином, ваше питання закривається. Тобто кредит не анулюється, є три винятки із правил, коли у вас його не можуть стягнути і це відповідно до закону. Які особливості має процедура списання неоплачених кредитів в Україні під час воєнного стану Фахівці АО «Рябініна та Переверзєва» готові розповісти.