Процедура вступу в спадщину без заповіту — Адвокатоское Объединение Рябинин, Переверзеви Партнеры

Процедура вступу в спадщину без заповіту

Янв 13, 2023
14:01

Коли особа вмирає, не залишивши розпорядження щодо свого майна, таке майно може перейти до спадкоємців за законом. Вступ у спадок без заповіту у 2023 році – це процедура, пов’язана з дотриманням низки законодавчих вимог. Принципове значення мають черговість, строки подання заяви на спадщину, наявність документів на майно спадкодавця тощо.

Щоб реалізувати своє законне право на спадщину та пройти всю процедуру прийняття спадщини без зусиль та зайвих хвилювань, ви можете скористатись підтримкою фахівців Адвокатського Об’єднання «Рябінін, Переверзев та Партнери». Ми розуміємо, наскільки складно в умовах емоційних переживань після смерті близької людини приймати виважені та юридично грамотні рішення, тому завжди готові допомогти порадою.

Права на спадщину без заповіту.

Можливість успадкування за законом (без заповіту) закріплюється у ст.1268 ЦКУ. Підставами для спадкування за законом є кровна спорідненість, шлюбні зв’язки та деякі інші умови. За законом спадкування відбувається відповідно до черговості. Принципи черговості закріплено статтею 1258 ЦКУ. Водночас безпосередньо черга на спадок встановлюється на підставі статей 1261 – 1265 ЦКУ.

До відома! Щодо черговості успадкування без заповіту слід враховувати деякі нюанси:

За наявності певних обставин черговість може бути змінена у вигляді укладення договору між спадкоємцями з нотаріальним посвідченням або за рішенням суду;

До спадкоємців четвертої черги відносяться так звані громадянські чоловіки/дружини – особи, які прожили зі спадкодавцем однією сім’єю не менше 5 років до моменту відкриття спадщини.

Вступ у спадок без заповіту у 2023 році.

Правове регулювання процедури набуття спадщини у тому вигляді, в якому застосовується зараз, остаточно сформувалося у 2018 році. Тоді до законодавства було внесено деякі зміни, які б підвищували доступність оформлення спадщини. Зокрема, спадкоємцям було надано шанс на отримання спадщини, навіть якщо пропущено терміни подання заяви нотаріусу. Щоправда, для поновлення таких термінів необхідно звертатися до суду. Також було прийнято можливість заперечити відмову від спадщини.

До відома! У 2023 році діють такі ставки оподаткування на спадщину:

Ставка 0% – якщо спадкоємець є родичем першого та другого ступенів спорідненості або членом сім’ї (батько, чоловік, дружина, діти), або інвалідом І групи, дитиною-сиротою, дитиною-інвалідом;

Ставка 5% – якщо спадкоємець не належить до родичів першого і другого ступенів спорідненості чи членів сім’ї;

Ставка 18% — якщо майно успадковується від спадкодавця-нерезидента або спадкоємцем-нерезидентом від спадкодавця-резидента.

Терміни набуття спадщини без заповіту.

Головний момент, на який слід звернути увагу, коли планується набуття спадщини без заповіту – строки подання відповідної заяви нотаріусу.

Важливо! Період, відведений для подання заяви нотаріусу, становить 6 місяців із моменту відкриття спадщини (з дня смерті спадкодавця).

Якщо термін прийняття спадщини пропущено, це з правової точки зору сприймається як факт неприйняття спадщини. За наявності поважних причин через суд можна встановити додатковий термін подання заяви на спадкування. Серед подібних поважних причин – тяжка хвороба, перебування в МЛС, несення термінової служби у збройних силах тощо.

Через 6 місяців з дня відкриття спадщини, спадкоємцю/ спадкоємцям вручається свідоцтво про право на спадщину. Отримання такого свідоцтва у нотаріуса термінами не обмежується.

Процедура набуття спадщини без заповіту.

За дотримання встановлених законом термінів, наявності необхідних документів та відсутності спору між спадкоємцями оформлення спадщини без заповіту відбувається за стандартною схемою:

Подання заяви до нотаріальної контори за місцем проживання (реєстрації) спадкодавця до моменту смерті;

отримання свідоцтва про право на спадщину (кожному спадкоємцю вручається окреме свідоцтво);

Реєстрація права власності на відповідне спадкове майно чи його частину.

До відома! Насправді успадкування без заповіту нерідко ускладнюється такими обставинами:

Відмова нотаріуса у прийнятті заяви у зв’язку з відсутністю необхідних документів (прикладом, доказів спорідненості між спадкодавцем та спадкоємцем);

наявність спору між спадкоємцями щодо поділу спадкового майна;

Пропуск терміну подання заяви на прийняття спадщини, та виникнення потреби у її поновленні через суд.

Якщо вам належить процедура прийняття спадщини, не наражайте себе на зайві ризики – скористайтеся послугами досвідченого спадкового адвоката.

Остались вопросы
Контактная информация
Адрес: Чернигов, улица Магистратская, 13
Телефон (Адвокат Рябинин Денис Дмитриевич):