ТРУДОВІ СПОРИ. Юридична консультація адвоката м. Чернігів
В юридичній практиці адвоката нерідко зустрічається питання вирішення трудових спорів.
У наш час в діючій системі законодавства таке поняття як «трудовий конфлікт» відсутній, проте під ним маються на увазі конфлікти, що виникають між співробітниками т апідприємствами. До них відносять спірні ситуації, які виникають між власниками установи (або їх довіреними особами) і працівниками, і що стосуються нюансів діючої системи закону про працю і моментів зміни умов роботи. Ці конфлікти регулюються в порядку, що визначається державним законом. Тому у таких випадках краще звернутися за допомогою до кращих юристів та адвокатів в м. Чернігові.
На практиці зустрічаються два різновиди конфліктів між учасниками робочого процесу: індивідуальні та масові (або колективні). До масових трудових конфліктів відносять страйк і загальні акції протесту співробітників. Вирішення трудових спорів здійснюється в порядку, визначеному законодавством механізму. Індивідуальні конфлікти також вирішуються згідно з визначеними нормативами. Якщо врегулювати конфлікт в досудовому порядку не вдається, сторони (чи одна зі сторін) можуть звернутися за допомогою до відповідних органів.
Згідно законодавчій системі нашої країни, конфлікти, що виникають між начальством і підлеглими, підрозділяються на 3 види:
1. Між співробітниками і керівною ланкою компанії з питань забезпечення умов роботи;
2. Між керівництвом організації та працівниками з приводу введення нових або перегляду старих робочих моментів;
3. Між керівництвом організації і комітетами профспілок з приводу введення або перегляду умов роботи.
На даний момент в трудові розбіжності розглядаються спеціальною системою державних органів. Відповідно до закону, чинного нині, індивідуальні трудові спори розглядають такі установи:
1. Районні суди;
2. Комісії, що займаються врегулюванням трудових розбіжностей (КТС);
3. Органи, які стоять вище.
Трудові конфлікти включають в себе такі категорії справ:
1. Відновлення співробітників на їх колишні робочі місця. У випадках, коли звільнення надається несправедливим.
2. Перегляд причини звільнення;
3. Стягнення компенсації за час відсутності працівника на робочому місці з поважних причин.
4. Оскарження переведення на нове робоче місце і багато іншого.
5. Стягнення невиплаченої заробітної плати. Зразок позову про стягнення заробіньої плати
6. Штраф за невиплату заробітної плати.
У наші дні при розгляді трудових конфліктів досить часто стають значущими і в чималому ступені проблемними питання правильного звільнення співробітників. При цьому звільняється співробітник з метою захисту власних прав та інтересів, а також з метою уникнення можливих непередбачених обставин з боку керівництва, повинен приділяти увагу наступним аспектам:
1. Заява про звільнення потрібно подавати в двох примірниках. Після звільнення один з них залишиться у працівника і є підтвердженням факту звернення з приводу звільнення. Посадова особа, відповідальна за кадрові зміни (фахівець відділу кадрів, безпосередній керівник, співробітник канцелярії), має поставити підпис на тому примірнику, який призначається для працівника, який звільняється співробітника. Якщо в підписанні документа вам відмовили, не варто впадати у відчай. Завжди є можливість вислати свою заяву рекомендованим листом. В такому випадку факт отримання відповідною посадовою особою вашого документа буде зафіксований офіційно. Отримавши листа, ваш начальник (або інша посадова особа, чий підпис вам потрібно) не зможе відмовити, не порушивши при цьому закон. Якщо в день офіційного звільнення на роботі вас не буде (так буває, коли працівник звільняється, перебуваючи у відпустці), в заяві обов’язково вкажіть бажану дату здійснення розрахунку. Вибираючи число, ви повинні враховувати вимоги державного трудового кодексу. Якщо при оформленні звільнення у вас виникають проблеми з керівництвом або якісь інші труднощі, прояснити ситуацію допоможе професійна юридична консультація. Досвідчений адвокат швидко розбереться зі сформованою ситуацією, повідомить вам про ваші права, а також підкаже правильну тактику участі в судовому розгляді. Звільняючись з роботи за власним бажанням, ви не зобов’язані підписувати обхідний лист, тому якщо начальство цього потребують — можете відмовитися. Якщо ви — співробітник філії підприємства і ваше фактичне робоче місце розташоване не за адресою офіційної реєстрації, найімовірніше, що трудова книжка зберігається в головному відділенні. Це зовсім не говорить про те, що вам необхідно самостійно їхати за нею, адже головний офіс може перебувати дуже далеко від вашого міста. У подібній ситуації потрібно вимагати від начальства доставку книжки поштою. Оформляючи заяву, це вимога також необхідно вказувати. Часто індивідуальні конфлікти виникають через невірно зазначеної причини звільнення. Щоб цього не сталося з вами, вимагайте від співробітників відділу кадрів або від свого начальника, копію наказу. Це дозволить уникнути незаконних дій з боку роботодавця. Причина звільнення грає велику роль при оформленні на інше місце роботи, а також при обліку в Центрі зайнятості: якщо вона вказана невірно, у вас можуть виникнути проблеми. Вимога про видачу копії наказу також потрібно вказувати при складанні заяви.
2. Вимагати від роботодавця повного виконання всіх вимог, передбачених трудової законодавчою системою. До числа цих вимог відноситься виплата компенсацій за кожен невикористаний день відпустки і видача належної матеріальної допомоги.
3. Звільняючи співробітника, роботодавець при будь-яких обставинах зобов’язаний видати трудову книжку, заповнену за всіма правилами, і повністю з ним розрахуватися.
Відповідно до закону, власник організації (або особа, уповноважена ним) зобов’язаний в день звільнення видати працівникові трудову книжку і здійснити розрахунок у строки, зазначені в трудовому кодексі. Щоб у співробітника не виникало сумнівів щодо правильності обчислення суми кінцевого розрахунку, в заяві про звільнення можна вимагати від бухгалтерії розшифровку зарплати і всіх належних компенсаційних виплат.
Роботодавець зобов’язаний письмово повідомити працівника, який звільняється співробітника про всі нарахованих виплати. Згідно з чинною системою трудового законодавства, кошти перераховуються лише після отримання працівником повідомлення. Якщо виникають розбіжності про суму кінцевого розрахунку, роботодавець зобов’язаний у визначений законодавством механізму термін виплатити ту суму, яка працівником, який звільняється не заперечується. Наші юристи наполегливо рекомендують ні в якому разі не погоджуватися підписувати будь-які документи (пояснювальні, заяви і так далі) до отримання повного розрахунку по зарплаті.
Якщо розрахунок проводиться несвоєчасно, роботодавець зобов’язаний компенсувати колишньому співробітнику всі дні затримки надходження коштів. При цьому обчислюється середня заробітна плата за весь період роботи співробітника на підприємстві. Якщо ваш колишній роботодавець порушує ці вимоги, ви маєте повне право оскаржити його дії. Для цього потрібно звернутися до державних органів контролю та нагляду за виконанням пунктів трудового законодавства, а саме:
В управління праці та соцзахисту громадян свого району;
В територіальну держінспекції праці;
В районну прокуратуру.
Якщо при прийомі на роботу офіційного оформлення не було, враховуйте, що роботодавець буде прагнути до того, щоб розрахуватися тихо і непомітно, не привертаючи зайвої уваги, оскільки зневажливе ставлення до оформлення трудових документів є порушенням закону. За такі дії підприємець може отримати серйозне покарання, що має на увазі накладення штрафу на посадову особу чи підприємство в цілому. Сума штрафу може варіюватися від 30 до 100 прожиткових мінімумів. Крім усього іншого, у випадках особливо серйозного порушення закону: наприклад, при експлуатації праці найманих працівників, які не перебувають у штаті підприємства офіційно, — по відношенню до роботодавця, за яким водяться такі порушення закону, державні органи можуть порушити справу відразу за кількома статтями Кримінального кодексу . З урахуванням того, який юридичний статус присвоєно підприємству, податкові органи мають право накласти на організацію серйозні штрафні санкції.
Наша адвокатська компанія пропонує широкий спектр юридичних послуг з питань трудового права
Для працівника:
- Консультації за всіма моментами трудових взаємин між співробітником і роботодавцем;
- Допомога у відновленні робочого місця (якщо мало місце несправедливе звільнення або переведення);
- Стягнення матеріальної заборгованості по заробітній платі та інших виплатах;
- Звільнення від матеріальної відповідальності;
- Захист інтересів і прав співробітника при несправедливому накладення дисциплінарного покарання;
- Допомога в колективних трудових конфліктах.
Для роботодавця:
- Консультація з приводу вибору оптимальних шляхів врегулювання трудових конфліктів;
- Розробка документації для супроводу трудових відносин;
- Аргументоване накладення дисциплінарного покарання;
- Правильне оформлення звільнення співробітників;
- Звільнення співробітників при відсутності порушень умов або вимог трудової угоди з його боку;
- Залучення співробітників до матеріальної відповідальності.
- Допомога адвоката на стадії виконання рішення суду.
Наші фахівці надають професійні юридичні послуги у місті Чернігів. Ми володіємо величезним досвідом в цій сфері. Над такими справами ми працюємо вже кілька років. На нашому рахунку безліч успішно вирішених трудових конфліктів. Співпрацюючи з нами, ви отримуєте надійних помічників, здатних представляти ваші інтереси.