Випадки з моєї адвокатської практики.
Жінка погоджується на матеріальне утримання і надання допомоги по догляду за самотньою літньою хворою бабусею, натомість отримати від неї за заповітом її квартиру. Жінка сумлінно виконує свої обов’язки. Через певний період часу бабуся помирає. Поховавши померлу, жінка звертається до нотаріуса про прийняття спадщини за заповітом. У цей момент у нотаріуса з’являється двоюрідний племінник померлої бабусі, який претендує також на квартиру. В судовому процесі племінник зі своїм представником просять провести щодо померлої посмертну судово-психіатричну експертизу, яка «успішно» визнає бабусю за життя в момент складання заповіту недієздатною. Таким чином, заповіт визнається недійсним, жінка залишається ні з чим. Моє подальше втручання як адвоката в судовий процес вирішує проблему жінки. Квартиру відсуджувати. Жінка встигає її продати молодій сім’ї. Не вгамується племінник через касаційний суд залишає в силі рішення суду першої інстанції. Позивається до сумлінних набувачів — молодій сім’ї. Знову судові тяжби. Процес був виграний. Недобросовісний племінник залишився ні з чим.
Подібна ситуація, коли сусідка по доглядає за самотньою хворою бабусею. Тільки в цьому випадку з’являється троюрідна племінниця. У суді зі своїм представником племінниця клопочуть про проведення посмертної психіатричної експертизи, яка також «успішно» визнає за життя померлу бабусю психічно хворий. Заповіт визнається недійсним. Жаліслива сусідка залишається без спадщини. У подібних ситуаціях пов’язаних з заповітом є негативні моменти. Не завжди можна встановити родичів, які, не бажаючи доглядати за людьми похилого або безпорадними спадкодавцями, причаївшись, чекають їх смерті, щоб потім отримати спадок. З’являються, після смерті родича, коли необхідно оформляти спадщину. Застосовують улюблений прийом, через суд за допомогою посмертної психіатричної експертизи визнають за життя померлих людей похилого, або хворих (здорових психічно), недієздатними, заповіт недійсним.
Другий момент. Якщо літня безпорадна людина дійсно виявиться неадекватним і може після першого заповіту в подальшому заповідати багато разів, не сказавши про це своєму утримувачу, який сумлінно за ним доглядає. Тоді останній заповіт скасовує попередні заповіти. Третій момент. Коли з’являється «недобросовісний спадкоємець» і починає судовий процес з сумлінним спадкоємцем за заповітом. Можливі зловживання при проведенні посмертної судово-психіатричної експертизи. Висновки подібної експертизи можуть залежати від «наполегливості» «несумлінного спадкоємця». Якщо «недобросовісний спадкоємець фінансово підкований», то намагатися застосовувати судову практику про доведенні померлого за життя психічно здоровим за допомогою допиту свідків, сусідів, лікарів у яких він спостерігався, не принесе бажаного результату. На лікарів експертів — психіатрів це може не подіяти, якщо померлий при житті хворів, гіпертонії, захворюваннями серця, невралгією, страждав забудькуватістю, часто згадував своє минуле, і т.д.
В одному випадку намагалися визнати померлого психічно хворим при його житті тільки лише тому, що він був інвалідом не маючи однієї ноги. Навіть якщо брати довідку з психоневрологічного диспансеру про те, що померлий ніколи не звертався до лікаря психіатра, може не допомогти. Використовувати як доказ показання нотаріуса, присутніх свідків при оформленні заповіту не допомагає.
З огляду на вкорінені зловживання з проведенням посмертної психіатричної експертизи, я б заборонив проводити подібні експертизи, якщо померлий при житті не спостерігався у лікаря психіатра. Тому коли є можливість вибирати між заповітом і договором довічного утримання, безумовно, надійніше оформити договір довічного утримання. Переваг багато. Вони описані в Цивільному кодексі України зі статті 749 по 755. Рекомендував би, перед тим як приймати пропозицію про зміст літніх, хворих бажано отримати консультацію у адвоката спеціалізується на подібних справах.
Якщо ж виникає питання про складання заповіту в звичайній ситуації, або вам потрібен адвокат по справах з нерухомістю, не пов’язаного з утриманням літнього, або хворої людини, слід пам’ятати про вище названих мною випадках, і запропонувати заповідача, наприклад, оформити договір дарування, або купівлю-продаж на нерухомість, якщо він її бажає заповісти . На порядність своїх близьких родичів — майбутніх спадкоємців не слід сподіватися.
Для ефективного вирішення питань щодо договору заповіту або договору довічного утримання учасникам не завадить консультація юриста Чернігова. Ми пропонуємо свою допомогу в справах різних категорій.
У разі якщо у вас виникли питання стосовно заповіту або договору довічного утримання, конакти для отримання консультації адвоката ви можете знайти за цим посиланням.