Що таке виконавчий напис нотаріуса та як його оскаржити? — Адвокатоское Объединение Рябинин, Переверзеви Партнеры

Що таке виконавчий напис нотаріуса та як його оскаржити?

Ноя 11, 2021
16:11

З початку 2020 року один з найпоширеніших методів стягнення заборгованості по кредиту — шляхом відкриття виконавчого провадження на підставі виконавчого напису нотаріуса.

Його активно використовують банки під час видачі беззаставних (іноді заставних) кредитів до 100 тис. гривень, мікрофінансові організації (МФО), «онлайн-кредитори». Це стало можливим через зміни у законодавстві України, які нещодавно відбулися, що й дозволило кредиторам активно використовувати цей метод.

Чим виконавчий напис нотаріуса небезпечний для позичальників?

Для отримання виконавчого напису нотаріуси в абсолютно приватному порядку отримують запит від кредитора. Для цього подається копія кредитного договору (договору позики) і довідка кредитора про те, що, на його думку, у боржника є заборгованість у визначеному розмірі (при цьому сума може нараховувати й мільйони).

Небезпека в тому, що нотаріус ніяким чином не перевіряє правомірність нарахування цієї заборгованості. На підставі таких документів нотаріус видає документ на нотаріальному бланку, який і називається виконавчим написом нотаріуса на кредитному договорі і є виконавчим документом. Тобто далі він може подаватися на виконання в державну виконавчу службу або приватним виконавцям з метою стягнення заборгованості.

Результатом може стати накладення арешту на майно боржника або його транспортні засоби, заборона на виїзд за кордон, арешт і блокування банківських карток і рахунків. Боржник може дізнатися про це, отримавши папери від виконавця або навіть в момент конфіскації. Відповідно все це може стати неприємним сюрпризом.

Порядок дій позичальників у випадку отримання виконавчого напису по кредиту

Є два шляхи вирішення такої ситуації:

    1. Ініціювати переговори з кредитором, домовлятися про виплати, добровільне відкликання виконавчого листа з виконавчої служби і, таким чином, зняття всіх раніше накладених обмежень.
    2. Оскаржувати виконавчий напис нотаріуса через суд.

Практика показує, що у 80–90 % випадків такі виконавчі написи скасовуються судами. Причина в тому, що нотаріальний виконавчий напис є спірним документом, адже нотаріус фіксує в ньому суму боргу безапеляційно.

Позичальник може бути не згоден з цією сумою, адже вона дуже часто штучно перебільшена кредитором. Щоб встановити її достовірність, може бути використаний тільки один спосіб — шляхом судового стягнення.

Суд повинен встановити розмір боргу і присудити його своїм рішенням. Якщо цього не відбулося, виконавчий напис може бути оскаржений, скасований, і відповідним чином буде закрито виконавче провадження. У цьому випадку всі обмеження, введені виконавчою службою, будуть скасовані, а якщо кошти були стягнені, вони підлягають поверненню. Це стосується і справ боржників за заставними кредитами.

Нотаріальний напис на кредитному договорі може здійснюватися як на стягнення нерухомості (конкретного предмета, тобто, квартири, будинку, землі), так і рухомого майна (автомобіль, будь-який транспортний засіб) або просто на суму боргу.

Таким чином, будь-який боржник може отримати виконавчий напис на суму боргу, а заставний боржник — як на суму боргу, так і на предмет своєї застави. Його необхідно скасовувати тільки за допомогою адвоката або юриста.

Важливі нюанси

Коли ви подаєте позов до суду, обов’язково подайте клопотання про забезпечення вашого позову шляхом зупинення виконавчого провадження. Річ у тому, що судовий процес може тривати рік або навіть більше. За цей час виконавча служба в особі приватного виконавця може здійснювати стягнення боргу за виконавчим написом нотаріуса. І навіть якщо у підсумку суд задовольнить ваш позов, повернути все це буде дуже складно.

Тому в момент подачі позову про скасування виконавчого напису обов’язково необхідно додати клопотання, щоб справу у виконавчій службі рішенням суду було зупинено, і прикласти відповідну копію постанови про відкриття такої справи у виконавчій службі.

Існує позитивний досвід задоволення судом таких прохань і зупинення проваджень у виконавчих службах. Таким чином, справу в виконавчій службі буде заморожено, і ви безперешкодно, без будь-яких ризиків зможете судитися, виграти справу й оскаржити протиправні дії кредитора.

У будь-якому випадку, під час суду або виконавчого провадження ви також можете домовитися з кредитором про відкликання його виконавчого листа.

Остались вопросы
Контактная информация
Адрес: Чернигов, улица Магистратская, 13
Телефон (Адвокат Рябинин Денис Дмитриевич):