Розмір і порядок виплати аліментів в Україні — Адвокатоское Объединение Рябинин, Переверзеви Партнеры

Розмір і порядок виплати аліментів в Україні

Ноя 24, 2021
01:11

Процедура розлучення в нашій країні для пар, що мають спільних дітей, є складнішою, ніж для бездітних. По-перше, розірвання шлюбу в Україні при наявності дітей в обов’язковому порядку здійснюється через суд. По-друге, процес безпосередньо пов’язаний з виплатою аліментів. За статистикою більшу частину всіх судових справ щодо стягнення аліментів становлять саме аліменти на дітей. Далі розповідаємо докладніше про аліментні зобов’язання при розлученні.

Хто має право вимагати аліменти?

Право на аліменти, згідно зі ст. 75 Сімейного кодексу України, має той з батьків, з ким після розлучення проживає дитина (діти) і на утриманні якого знаходиться (у більшості випадків це мати). Друга ж сторона за законом може втратити батьківські права за несплату аліментів.

Який розмір аліментів на дитину в Україні у 2021 році?

Це одне з найважливіших питань, що виникають при розірванні шлюбів. Той з батьків, з ким проживає дитина (діти), цілком логічно претендує при розлученні на справедливий розмір матеріального забезпечення від колишнього чоловіка (рідше — дружини). Найчастіше суди призначають аліменти в таких розмірах:

  • На одну дитину утримується 1/4 всіх доходів платника аліментів.
  • На двох дітей — 1/3 доходів.
  • На трьох і більше дітей — 1/2 доходів.

Недобросовісні батьки, які не бажають виплачувати великі суми на утримання своїх же дітей, іноді фіктивно звільняються з роботи (по факту — продовжують працювати без офіційного працевлаштування) для того, щоб суд присудив їм аліменти у фіксованому розмірі.

Мінімальний гарантований державою розмір аліментів становить половину прожиткового мінімуму. Так, з 1 липня 2021 року для дитини віком до 6 років прожитковий мінімум становить 2013 грн, від 6 до 18 років — 2510 грн. Відповідно, мінімальний гарантований розмір аліментів, який може призначити суд в період з 1 липня до 30 листопада 2021 року дорівнює:

  1. Для дітей до 6 років — 1006,50 грн.
  2. Для дітей від 6 до 18 років — 1255 грн.

Мінімальний рекомендований розмір аліментів — це сума, що становить 1 прожитковий мінімум, і вона присуджується судом у разі достатнього доходу платника аліментів.

Чергове збільшення мінімального і, відповідно, гарантованого розміру аліментів відбудеться з 1 грудня 2021 року — дати запланованого підвищення рівня прожиткового мінімуму.

Важливо! Статус безробітного або неофіційна трудова зайнятість не є приводом для уникнення сплати аліментів. Крім того, аліменти не охоплюють витрати на додаткові потреби дитини (оплата відвідування спортивних секцій і гуртків, послуг репетитора, витрати, пов’язані з отриманням травми або хворобою дитини і т. д.).

Законом передбачена виплата аліментів до повноліття дитини (до 18 років). При цьому в разі її вступу до ВНЗ чи іншого закладу з денною формою навчання, аліменти доведеться платити до моменту завершення навчання або до досягнення віку 23 років. Але для цього необхідне повторне звернення до суду.

Також слід пам’ятати про те, що законодавством закріплено право дитини після досягнення нею 14 років брати участь у розпорядженні аліментами, що за фактом є її власністю.

Які можуть бути наслідки за несплату аліментів?

Закон України досить жорстко карає осіб, які намагаються ухилитися від свого прямого батьківського обов’язку, що стосується матеріального забезпечення своїх дітей. Наприклад, за прострочення виплати аліментів призначається пеня в розмірі 1 % за кожен день прострочення, але не більше 100 % заборгованості (ст. 196 Сімейного кодексу). У підсумку виходять чималі суми — так, за один місяць пеня прострочення складе 30 %, за цілий рік досягне 365 %.

За несплату аліментів також передбачена адміністративна відповідальність. Якщо заборгованість по аліментах становить понад 6 місяців для здорової дитини й більше ніж 3 місяці для дитини-інваліда, то неплатнику загрожує покарання у вигляді громадських робіт від 120 до 240 годин (при повторному такому ж порушенні кількість годин, які доведеться провести на громадських роботах, збільшиться і складе відповідно 240 і 360 годин). До злісних неплатників аліментів може бути застосований арешт до 3 місяців або обмеження волі до 2 років.

Всі тонкощі великої теми аліментних зобов’язань розкрити складно, тому, якщо у вас є питання, ставте їх у коментарях, а краще — запишіться на консультацію до юриста з сімейного права. Також читайте більш детальну інформацію, як за допомогою адвоката з розлучень захистити себе і свою сім’ю від непередбачених наслідків цього важкого процесу.

І пам’ятайте, діти — ваше продовження, тому при розлученні зробіть все можливе, щоб уникнути психологічних травм і не нашкодити майбутньому вашого сина чи доньки. Кваліфіковану юридичну допомогу ви можете отримати в адвокатському об’єднанні «Рябінін, Переверзєв і партнери».

Остались вопросы
Контактная информация
Адрес: Чернигов, улица Магистратская, 13
Телефон (Адвокат Рябинин Денис Дмитриевич):