Думки позбавити батьківських прав колишнього чоловіка (рідше — дружину) близькі тим, хто поодинці «піднімає» дітей після розлучення. Ухилення від сплати аліментів, свідоме відсторонення від питань виховання, відсутність належної турботи про дитину є одними з основних причин, які спонукають позбавити ексчоловіка батьківських прав. Іноді до цих причин додається й особиста помста колишньому. Далі ми розкриємо реальні підстави для позбавлення прав батьків і розповімо про наслідки, які чекають на всіх учасників цього процесу.
Безумовно, підстави для позбавлення батьківських прав батька (матері) повинні бути досить серйозними, тому не варто поспішати подавати позов до суду, якщо колишній чоловік затягує виплату аліментів з об’єктивних причин (змінив роботу, перебував на лікарняному) або другі вихідні поспіль не провідує сина або дочку через тривале відрядження в іншому місті.
Позбавлення батьківських прав слід розглядати як винятковий спосіб вплинути на стосунки батьків та дітей. Приймаючи рішення про подачу позову до суду після анулювання шлюбу, потрібно включити здоровий глузд і охолодити емоції: ваші аргументи повинні бути доведеними, а вчинені дії — спрямованими на благо дитини і її захист.
Підстави для позбавлення батьківських прав
Наші діти — це диво і благословення, тому прояв любові й турботи про них — пріоритетний обов’язок тата і мами. На жаль, деякі індивідууми поводяться стосовно власної дитини прямо протилежно. Тому претендентами на позбавлення батьківських прав згідно зі ст. 164 Сімейного кодексу України є особи, які:
- виявляють жорстокість до власних дітей;
- зловживають алкоголем або наркотиками;
- не займаються вихованням дитини, не стежать за її здоров’ям, не сприяють її фізичному розвитку, духовному і моральному зростанню;
- залишили дитину в пологовому будинку чи іншому медичному закладі без поважної причини на термін більше ніж 6 місяців;
- примушують дитину до непосильної праці, жебрацтва або займаються іншими видами дитячої експлуатації;
- скоїли кримінальний злочин щодо дитини.
Наявність хоча б одної з перерахованих вище підстав сигналізує про необхідність термінового розв’язання питання щодо обмеження в батьківських правах.
Що чекає на батька, якого позбавили батьківських прав?
Наслідки рішення суду про позбавлення батьківських прав торкаються всіх членів колишньої люблячої сім’ї — батька, матері, дитини. Позивач (припустимо, це мати) отримує повне і виняткове право займатися вихованням дитини й брати участь в її житті. Тепер без узгодження з батьком дитини можна:
- Виїжджати за кордон з дитиною на відпочинок, а також на постійне місце проживання.
- Змінити прізвище та місце реєстрації дитини й ін.
Додатково можна отримати статус одинокої матері, який дає ряд пільг: додаткові гарантії трудового законодавства (право на додаткову відпустку), соціальне забезпечення, пільги з оподаткування та забезпечення житлом. Найпопулярнішим видом пільг для одиноких матерів є грошова допомога.
Що стосується батька, то з моменту отримання судового рішення він втрачає можливість вільно спілкуватися з дитиною, позбавляється права голосу в прийнятті важливих рішень щодо подальшої долі дитини. Також він не зможе продати нерухомість, якщо дитина за законом має на неї право: розділяти квартиру і майно потрібно через суд і за допомогою фахівця — юриста з поділу майна. За батьком залишається обов’язок і далі виплачувати аліменти. За дитиною зберігається право претендувати на спадок батька після його смерті.
Якщо особисто вам близька тема позбавлення батьківських прав «горе-батька» (ви розлучені, чоловік не допомагає матеріально, не проявляє до дитини інтересу, веде аморальний спосіб життя і т. д.), запишіться на консультацію до сімейного юриста адвокатського об’єднання «Рябінін, Переверзєв та партнери». Ми складемо для вас персональний план дій, щоб вдало вирішити сімейний конфлікт і забезпечити максимальний захист інтересів вашої дитини. Також ми надаємо допомогу в питаннях розлучення через суд.