Підставою для визнання фізичної особи недієздатною є хронічний, стійкий психічний розлад, внаслідок якого особа не здатна усвідомлювати значення своїх дій (ст. 39 Цивільного кодексу України).
Порядок визнання особи недієздатною визначений у ст. 236-241 Цивільного процесуального кодексу України. Заява про визнання фізичної особи недієздатною подається до суду за місцем реєстрації такої особи, а у випадку перебування цієї особи у психіатричному закладі за місцезнаходженням цього закладу (ч.1 ст.236 ЦПК України). Така заява може бути подана членами родини хворого, органом опіки та піклування, психіатричним закладом та близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання (ч.3 ст.237 ЦПК України).
Відповідно до ч.3 ст. 238 ЦПК України, у заяві про визнання фізичної особи недієздатною повинні бути викладені обставини, що свідчать про хронічний, стійкий психічний розлад, внаслідок чого особа не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
За наявності достатніх підстав, суд буде зобов’язаний на підставі ч.1 ст.145 ЦПК України та ч.1 ст.239 ЦПК України призначити судово-психіатричну експертизу для встановлення психічного стану особи, стосовно якої подана заява.
Також, у Заяві про визнання фізичної особи недієздатною третьою особою необхідно вказувати орган опіки та піклування, оскільки справи даної категорії розглядаються за участю Заявника та органу опіки та піклування. Питання про виклик у судове засідання особи щодо якої подано заяву вирішується у кожному випадку судом, з урахуванням стану здоров’я особи (ч.1 ст.240 ЦПК України).
При ухваленні рішення про визнання фізичної особи недієздатною, суд встановлює над нею опіку або піклування і за поданням органу опіки та піклування призначає їй опікуна чи піклувальника (ч.1 ст.241 ЦПК України).
Відповідно до ч.2 ст. 241 ЦПК України, суд за заявою органу опіки та піклування чи особи, призначеної піклувальником або опікуном, у місячний строк звільняє її від повноважень піклувальника або опікуна і призначає за поданням органу опіки та піклування іншу особу, про що постановляє ухвалу. Суд за заявою особи, над якою встановлено піклування, може звільнити піклувальника від його повноважень і призначити за поданням органу опіки та піклування іншого піклувальника, про що постановляє ухвалу. Суд розглядає питання про звільнення опікуна або піклувальника в судовому засіданні з повідомленням заінтересованих осіб. Неявка цих осіб не перешкоджає розгляду питання про звільнення опікуна або піклувальника.
Згідно до ч.4 ст. 241 ЦПК України, скасування рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була визнана недієздатною, в разі її видужання або значного поліпшення її психічного стану здійснюється за рішенням суду на підставі відповідного висновку судово-психіатричної експертизи за заявою опікуна, органу опіки та піклування.
При підготуванні до подачі Заяви про визнання особи недієздатною слід також ознайомитись з Постановою пленуму Верховного Суду України №3 від 28.03.72 р. «Про судову практику в спорах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним».
Зразок заяви про визнання фізичної особи недієздатною ви можете знайти – ТУТ.