На які дії мають право колектори? — Адвокатоское Объединение Рябинин, Переверзеви Партнеры

На які дії мають право колектори?

Ноя 11, 2021
16:11

Для багатьох проблемних боржників банків і МФО перспектива зустрічі з колекторами є неприємною. Навряд чи варто очікувати іншого ставлення до незнайомих людей, які приїжджають до вас додому і вимагають повернути гроші. Але наскільки такі дії правомірні? Як захистити себе від взаємодії з колекторами та що робити, якщо спілкування з ними виходить за межі правового регулювання? Про це розповідаємо далі.

Хто такі колектори?

Спочатку внесемо роз’яснення, що в правовому полі України поняття «колектор» має чітке визначення. Проте стягненням боргів найчастіше займаються організації, які мають юридичний статус звичайних ТОВ (товариство з обмеженою відповідальністю) або факторингових фінансових компаній.

Так само як і прямі кредитори (банки, МФО, фінансові союзи та ін.) вони можуть лише коректно і ненав’язливо нагадати вам про борг, зателефонувавши чи відправивши смс-повідомлення. Далі потрібно просто знати, що робити і як себе поводити у випадку заборгованості банку/МФО.

Якщо ж ви стабільно ігноруєте ці методи нагадування, то подальшим юридично вірним кроком банку у процедурі повернення боргу буде подати позов по кредиту до суду. По завершенні судового процесу виноситься рішення суду, яке встановлює розмір вашої заборгованості. Для забезпечення виконання рішення суду кредитор має право звернутися до державної чи приватної виконавчої служби. Ці органи мають законні механізми для примусового стягнення боргу.

В Україні нещодавно був прийнятий новий закон щодо колекторів, їх роботи та стягнення боргів, який чітко визначив, як вони можуть діяти в рамках своїх повноважень, а що їм заборонено. Але притягнути колекторів до відповідальності у випадках, коли вони починають «перегинати палицю», може бути складно.

Щиро сподіваємося, що найближчим часом ця ситуація вирішиться і закон про захист боржників при врегулюванні простроченої заборгованості нарешті буде працювати на 100 % (відповідний законопроєкт №4241 прийнятий Верховною Радою 27.01.2021 в першому читанні).

Як поводити себе з колекторами?

Найчастіше, якщо кредит продали колекторам, вони дзвонять і погрожують, застосовують телефонний і смс-тероризм, іноді з розсилкою офіційних листів через пошту. Бувають рідкісні випадки, коли окремі фінансові компанії або колекторські організації, які навіть не викупили ваш борг (а працюють за договором з вашим кредитором), стають непрошеними гостями на порозі вашого будинку. По суті, реакція на такий приїзд повинна бути вкрай простою — ви можете не вступати з ними в діалог і не відкривати їм двері.

Якщо колектори поводяться зухвало, порушують спокій — ваш і найближчих сусідів, — то захиститися від них ви можете, зателефонувавши «102» і викликавши поліцію. При цьому, уточнюючи причину виклику, досить повідомити, що незнайомі люди намагаються проникнути в ваше житло. Щоб не змінити характер правопорушення і ставлення до вас з боку правоохоронних органів, не варто акцентувати на тому, що ви боржник, а колектори намагаються стягнути ваш борг.

Важливо! Спроба стягнути борг під тиском — психологічним чи фізичним — або з погрозою фізичної розправи визначена в українському законодавстві за статтею «вимагання». Тобто кредитор, який намагається «вибити» борг неправовими методами, а шляхом незаконних вимог, по суті є здирником, а це передбачає кримінальну відповідальність у вигляді обмеження волі на строк до 5 років чи позбавлення волі на той самий термін.

Як у боржника, так і у кредитора є передбачені законом права, і в рамках цих прав кредитор повинен звертатися з позовом до суду. Всі інші методи — це зловживання службовим становищем та вимагання. Ви можете сміливо ігнорувати ці дії та при цьому відчувати себе спокійно, тому що колектори не наважуються переходити умовну «червону лінію», адже в такому випадку кримінальна справа може бути порушена проти них самих.

Навіть якщо колектори наважаться прийти до вас додому, на роботу і будуть вимагати повернути гроші, це варто розцінювати як спробу тиску. Колектори досить добре розбираються в психології боржника і мають єдину мету — здійснити на вас тиск, вселити почуття провини й таким чином змусити добровільно погасити свій борг.

Не хвилюйтесь! Найкраще, що ви можете зробити в разі приїзду до вас третіх осіб — не відкривати двері й не вступати з ними в контакт. Фактично зробити вони вам нічого не зможуть. Але все ж питання з боргом вам доведеться вирішити: зробити це можна в суді або шляхом прямих переговорів з кредитором. Ігноруйте всі спроби прямого тиску, не реагуйте на провокації та зберігайте спокій, навіть якщо вам погрожують.

Коли колектори можуть приходити додому до боржника?

Колектори можуть приходити у випадку, якщо ви маєте велику кількість боргів чи в разі заборгованості терміном понад 30 днів. При цьому законодавством чітко зафіксований часовий інтервал, в якому здійснюється взаємодія колекторів з боржниками. А саме: в будні дні з 8-00 до 22-00, у вихідні та святкові — з 9-00 до 20-00. Варто знати, що візити й телефонні дзвінки не можуть бути постійними. Дозволяється 1 дзвінок на день, але не більше 2 на тиждень, відповідно, не більше 8 протягом місяця.

Важливо! Саме телефонна розмова виступає основним важелем тиску на боржника. Приватні візити колекторів — швидше міф, ніж реальність. Такі методи впливу на боржника вимагають і часу, і людських ресурсів, і додаткових фінансів. Але все ж, якщо телефонний пресинг на вас абсолютно не діє, і віддавати борг ви не поспішаєте, варто бути готовим до візиту колекторів або відкриття виконавчого провадження проти вас.

Деяких боржників цікавить питання: представники яких МФО приїжджають до боржника? Відповідь: співробітник будь-якої законно діючої МФО може відвідати клієнта з однієї суттєвої причини — наявності заборгованості. Але особистий візит співробітників МФО до боржника відбувається в разі, якщо в останнього є борг у великому розмірі, що перевищує суму позики в декілька разів і більше. Якщо МФО продала ваш борг третій стороні, наприклад, фінансовій компанії «Укрколлект» або «Прайм Альянс», то стягувати з вас борги будуть співробітники цих організацій.

Колектори стоять на порозі — що робити?

Якщо зустріч з колектором все ж відбулася, в першу чергу, запропонуйте йому представитися і показати документи, що підтверджують особу, а також дають право представляти інтереси вашого кредитора (МФО чи банку).

Важливо! Документи повинні бути в оригіналі або завіреними нотаріально. Не розглядайте копії та не вступайте в діалог з незнайомцями й співробітниками підозрілої контори.

Чи можуть позбавити волі за несплату мікропозики в Україні?

Багатьох боржників цікавить питання: яким може бути покарання за несплату мікропозики в Україні? За несплату кредитів, мікропозик в Україні не можуть позбавити волі, тому що борги стосуються цивільно-правових відносин і не підпадають під дію Кримінального кодексу.

Якщо ви взяли кредит, і не можете його погасити, кредитор має право звернутися до суду або отримати виконавчий напис нотаріуса. Далі — звернутися до приватного чи державного виконавця і стягувати борг відповідно до закону. Закрити виконавче провадження можна тільки через суд.

Такий порядок дій, іншої відповідальності боржник не несе. Цей законний механізм стягнення в рівній мірі справедливий і в ситуації «що буде, якщо не платити онлайн-кредит». У випадку позики під заставу кредитор може стягнути в рахунок погашення боргу предмет застави.

Остались вопросы
Контактная информация
Адрес: Чернигов, улица Магистратская, 13
Телефон (Адвокат Рябинин Денис Дмитриевич):