Чи можна купити авто по довіреності? — Ні.
Чи це безпечно? — ні.
Але це дешево та швидко?! — Послуги адвоката м. Чернігів та судовий процес дорожче та довше.
Відомо багато випадків, коли люди обпеклися на «купівлі» автомобіля за дорученням, а деякі любителі «гострих відчуттів» беруть навіть машини по передорученню, тобто вони навіть уявлення не мають хто справжній власник автомобіля, як він виглядає і чи можливо з ним налагодити контакт у разі виникнення екстреної ситуації. І як же потім, без сарказму, дивитися в їх здивовані очі, повні непорозуміння й образи, коли на черговому посту співробітниками Державтоінспекції — раніше, а тепер — Поліції, складається протокол огляду та тимчасового затримання ТЗ, а потім автомобіль вилучається через те, що на нього держ. виконавцем накладено арешт за борги сторонньої людини, яка, з якоїсь «неймовірною випадковості або трагічної помилки» в особі держави і його уповноважених співробітників є повноправним власником транспортного засобу. Ось і шукють люди кращих адвокатів Чернігова, записуються на консультації.
Ось вже, називається, заощадили на переоформленні автомобіля! Ну звичайно, навіщо морочити собі голову, якщо потрібну довіреність нотаріус зготує за півгодини, а розписку про передачу грошей написати і того швидше. Ну вже якщо зовсім пощастить і «повирішувати» з держ. виконавцем не вдалося, додати витрати на адвоката, який в суді визнає за нами право власності, а видачу довіреності — удаваним правочином.
Але, панове, як то кажуть — «Лафа закінчилась»! Бо рішенням ВСУ від 16.12.2015 у справі № 6-688цс15 сформульовано правову позицію, яка ставить хрест на подібній практиці. Суд акцентує увагу на тому, що принципово важливими складовими процедури укладення договору є зміст і форма договору, спосіб і місце його укладення, а потім, з відсиланням на положення глави 53 ЦКУ і нормативних актів, що встановлюють порядок оптово-роздрібної торгівлі ТЗ, а так само їх подальшої державної реєстрації, зокрема: постанови КМУ від 11.11.2009 р № 1200 і від 07.09.1998 р № 1388, суд приходить до того висновку, що продаж ТЗ, що має ідентифікаційний номер, передбачає оформлення договору купівлі-продажу цього ТЗ, зняття його з обліку, отримання техпаспорта. У свою ж чергу довіреність, видана однією стороною іншій стороні, свідчить про наявність між ними правовідносин, які є всього лише представницькими, а відповідно, видача довіреності на володіння / користування / розпорядження ТЗ без належного укладення договору купівлі-продажу не є підставою для придбання права власності на ТЗ особою, яка таку довіреність отримала.
Оскільки позивачем в позові про визнання права власності є лише власник — особа, яка має право власності на майно (тобто вже стала його власником, а не намагається їм стати шляхом пред’явлення позову), то в разі якщо договір купівлі-продажу спірного авто не укладався , це авто не знято з обліку в уповноваженому органі МВС, зареєстровано на «продавця», то сам по собі факт видачі довіреності на право володіння / користування / розпорядження ТЗ не свідчить про укладення договору його купівлі-продажу, і тому немає правових підстав для визнання за позивачем права власності на спірне авто. Бережіть свої нерви, час і фінанси — оформляйте покупку автомобіля належним чином, щоб не опинитися в підсумку головним постраждалим в цій ситуації.