Чи потрібно Платити Податок зі Здачі Квартири? — Адвокатоское Объединение Рябинин, Переверзеви Партнеры

Чи потрібно Платити Податок зі Здачі Квартири?

Окт 19, 2022
10:10

Для багатьох українців здача однієї чи кількох квартир в оренду – це суттєве чи навіть основне джерело доходу. Особливо якщо квартира знаходиться в мегаполісі – з початком військової агресії РФ проти України найбільшим попитом користуються квартири у Львові. Тим часом, отримуючи пристойний дохід, орендодавці рідко порушують питання, чи потрібно сплачувати податок зі здачі квартири. І дарма. Наслідки несплати такого податку можуть бути вкрай неприємними.

Давайте розберемося в тому, чому бажано сплачувати податок за оренду нерухомості і як це робити правильно. Юристи з нерухомості АО «Рябінін, Переверзєв та Партнери» підготували роз’яснення з цього питання.

Чи потрібно сплачувати податок під час здачі квартири в оренду?

Відповідь однозначна – так, треба! Без сплати податків оренда нерухомості розцінюється як правопорушення, і може спричинити кримінальну відповідальність у вигляді штрафу за статтею 212 КК «Ухилення від сплати податків і зборів».

Увага! Притягнення орендодавця до такої відповідальності може бути, якщо «діяння призвело до фактичного не надходження до бюджету коштів у розмірі, що у три тисячі і більше разів перевищує НМДГ» – 51 000 грн і більше. Тобто якщо сума податків, які не сплатив орендодавець, перевищить 51 000 грн., то йому загрожує штраф у розмірі від 5 000 до 10 000 НМДГ – від 85 000 до 170 000 грн.

В інтернеті розглядається безліч варіантів, як приховати факт здавання житла в оренду від податкової служби. Зокрема, орендодавцям радять провести квартиронаймачам «інструктаж», щоб ті за жодних обставин не пускали податківців до будинку. У крайньому випадку, якщо податківці потраплять у квартиру, мешканцям радять казати, що вони родичі чи друзі власника.

До відома! Дійсність таких методів приховування здачі квартири від податківців є сумнівною. Ще 2020 – 2021-го контролюючі органи всерйоз взялися за орендодавців. Пошук інформації ведеться через ріелторів, за онлайн-оголошеннями про здачу квартир на OLX та інших подібних майданчиках, через «пильних» сусідів.

Наразі ситуація посилилася у містах Західної України, куди попрямували тимчасово переміщені особи. Ціни на оренду житла у Львові, Івано-Франківську, Луцьку підскочили до неба. І у влади відсутні інші важелі тиску на орендодавців, окрім загрози штрафами за ухилення від податків при здачі квартир в оренду.

Який податок потрібно сплачувати за здачу квартири?

Оподаткування орендодавця залежить від його статусу. Законодавство не вимагає обов’язково оформляти підприємництво для оренди нерухомості. Це вигідно у ряді випадків з погляду податкового навантаження.

Орендодавець в залежності від свого статусу може сплачувати такі податки:

Фізична особа – 18% податку доходи фізичних осіб (ПДФО) + 1,5% військовий збір;

Також потрібно знати: Системи оподаткування для юридичних осіб: види, нюанси, переваги

ФОП 2-ї групи на єдиному податку – фіксована сума 20% мінімальної заробітної плати + ЄСВ 22% мінімальної зарплати;

ФОП 3-ї групи на єдиному податку — 5% від суми доходу + ЄСВ;

ФОП на загальній системі оподаткування – 18% суми доходу + 1,5% військовий збір + ЄСВ.

До відома! Податок сплачується від суми орендної плати, зазначеної у договорі. При цьому мінімальна вартість оренди визначається органами місцевого самоврядування у конкретному населеному пункті. Тому вказівка ​​у договорі некоректно низької вартості також може розцінюватися як ухилення від сплати податків.

Також слід враховувати обмеження для ФОП щодо здачі нерухомості в оренду:

Не можна складати понад 400 кв. метрів житла;

ФОП другої групи можна здавати квартиру лише резидентам України.

Якщо ви побоюєтеся заплутатися у правових нюансах оренди нерухомості, звертайтесь за допомогою до податкового адвоката!

Остались вопросы
Контактная информация
Адрес: Чернигов, улица Магистратская, 13
Телефон (Адвокат Рябинин Денис Дмитриевич):