Звідьненню з військової служби за висновком лікарсько- консультативної комісії відносно матері (без визначення групи інвалідності) — бути!
03 серпня 2023 року у спарві № 620/7768/23 Чернігівський окружний адміністративний суд
Фабула справи:
Частина відмовляла у звільненні Позивача з військової служби за пп. «г» п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» як військовослужбовця, який проходить військову службу за призовом під час мобілізації під час воєнного стану, за сімейними обставинами (у зв`язку з необхідністю здійснення постійного догляду за хворою матір`ю), що підтверджувалось висновком Лікарської консультативної комісії.
Висновки суду:
Законодавець відокремлює та розрізняє за родинними зв`язками такі підстави для звільнення військовослужбовця з військової служби під час військового стану як необхідність здійснення постійного догляду, зокрема за батьками військовослужбовця, що підтверджується відповідним медичним висновком (абз. 4 пп. «г» п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону №2232-ХІІ) та необхідність здійснення постійного догляду за особою, яка за висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я потребує постійного догляду.
З аналізу наведеного можна дійти висновку, що, відповідно до абз. 4 пп. «г» п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону №2232-ХІІ, постійного догляду повинна потребувати: хвора дружина (чоловіком) або хвора дитина або хворі батьки військовослужбовця або хворі батьки дружини (чоловіка) військовослужбовця, (тобто, одна з осіб, які відносяться до першої черги родинних зв`язків).
У свою чергу, з Акту обстеження сімейного стану Позивача, затвердженого начальником Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 11.04.2023, вбачається, що комісією ІНФОРМАЦІЯ_2 на підставі розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 здійснила перевірку сімейного стану та житлових умов Позивача, за результатом якою комісія вважала за доцільне звільнення Позивача з військової служби у зв`язку з потребою догляду за своєю матір`ю відповідно до пп. г) п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону №2232-ХІІ (у зв`язку з необхідністю здійснення постійного догляду за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), що підтверджується відповідним медичним висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я (абз. 4)).
Начальником Чернігівського РТЦК та СП 12.04.2023 було затверджено висновок, згідно якого Позивач має право на звільнення з лав ЗСУ за сімейними обставини відповідно до пп. г) п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону №2232-ХІІ.
Тоді як 08.05.2023 начальником Чернігівського ОТЦК та СП було затверджено висновок, що у Позивача відсутні підстави для звільнення з військової служби, у зв`язку з відсутністю підтверджуючих документів відповідно до абз. 7 пп. г) п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону №2232-ХІІ, яким, у свою чергу, передбачена зовсім інша підстава для звільнення ніж та, у зв`язку з якою Позивач просив звільнити його з військової служби.
Таким чином, Відповідач 1, враховуючи висновки Відповідача 2, який неправильно розтлумачив підстави для звільнення військовослужбовця з військової служби, які передбачені пп. г) п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону №2232-ХІІ, та зазначив про відсутність у Позивача підстав для звільнення, передбачених абз. 7 пп. г) п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону №2232-ХІІ, тоді як у Позивача наявні підстави для звільнення, передбачені абз. 4 пп. і) її. 2 ч. 4 ст. 26 Закону №2232-ХІІ (про відсутність яких не було зазначено ні Відповідачем 1, ні Відповідачем 2), протиправно відмовив Позивачу у звільненні з військової служби за сімейними обставинами, у зв`язку з необхідністю здійснення постійного догляду за хворою матір`ю.