Нагадаємо, з 6 липня активно запрацювала нова, технічно вдосконалена процедура списання заборгованості у неплатників. У сьогоднішньому матеріалі ми продовжимо розкривати цю тему і торкнемося питання, що стосується боржників, до яких незабаром може бути застосована автоматизована система виконавчого провадження щодо списання боргів.
Як повідомлялося раніше, новий наказ Міністерства юстиції України наділив Державну виконавчу службу і приватних виконавців правом блокувати банківські рахунки боржників в автоматичному режимі, але тільки після отримання судового рішення. Багато боржників заметушилися і, щоб не залишитися без грошей на картці, поспішили обнулити свої рахунки в банку, щоб зберігати заощадження вдома «під матрацом» або віднести готівку для збереження в банківський сейф. Але чи безпечно зберігати цінності (валюту, цінні папери, антикваріат і т. д.) в депозитарній (банківській) комірці в нових реаліях?
Доводимо до вашого відома, що наказ Мін’юсту розповсюджується не тільки на блокування коштів на картці боржника, а й на цінності, які він зберігає в індивідуальному банківському сейфі. Якщо арешт депозитної комірки вже здійснено, то, отримавши рішення суду, виконавець матиме доступ до її відкриття. Таке рішення можна оскаржувати лише в судовому порядку.
Важливо! Тільки рішення суду дає право доступу судовим приставам (державним, приватним виконавцям) до банківського сейфа боржника.
Як відбувається блокування та відкриття банківської комірки
Процедура блокування індивідуального банківського сейфа (персональної комірки) аналогічна накладенню арешту на ваш рахунок і виконується в електронному вигляді через автоматизовану систему виконавчого провадження (АСВП). Відкриття сейфу здійснюється в присутності спеціальної комісії, до якої крім самого боржника і виконавця входять представники банку. Якщо в комірці будуть виявлені грошові кошти, виконавець може накласти арешт на певну суму відповідно до постанови.
У разі знаходження в сейфі не грошових активів (картин, ювелірних прикрас, колекційних монет, предметів антикваріату і т. д.) вони будуть арештовані й після проведення експертної оцінки виставлені на аукціон з метою реалізації. Отримані з продажу кошти будуть перераховані стягувачу боргу.
Як бачите, безпечних місць для зберігання грошових коштів, цінних паперів або коштовностей практично не залишилося. Банківський сейф, що раніше вважався одним з найнадійніших місць для зберігання грошей, за фактом перестає бути символом гарантії захисту заощаджень через можливий допуск до нього третіх осіб.
Єдина можливість і далі спокійно користуватися коміркою і не переживати за те, що її вмістом зацікавиться виконавча служба, — не мати боргів і тим більше їх не накопичувати. Якщо ж ви комусь винні велику суму грошей, не знаєте, як розв’язати питання з боргом без суду і вам загрожує автоматизована система виконавчих проваджень, рекомендуємо проконсультуватися з кредитним адвокатом (юристом) адвокатського об’єднання «Рябінін, Переверзєв і партнери».