Адвокат з пенсійних справ: Страховий стаж. Несплата внесків роботодавцем. «Докупка» стажу – чи варто? — Адвокатоское Объединение Рябинин, Переверзеви Партнеры

Адвокат з пенсійних справ: Страховий стаж. Несплата внесків роботодавцем. «Докупка» стажу – чи варто?

Июл 26, 2022
00:07

Адвокат з пенсійних справ: Страховий стаж. Несплата внесків роботодавцем. «Докупка» стажу – чи варто?

Поради юрисконсульта, помічника адвоката АО «Рябініна і Переверзєва» Дениса Лук’янця з приводу нарахування і обчислення страхового стажу.

Зміст:

Страховий стаж: поняття та його підтвердження.

У яких випадках період безробіття зараховується до страхового стажу?

Роботодавець не сплачував внески, чи вважається стаж?

Можливість докупити стаж: чи варто?

 

Пенсійне забезпечення є складною галуззю, особливо для пересічних громадян, які мають юридичної освіти. Це насамперед через складність сприйняття норм права, а також через досить часті зміни у пенсійному законодавстві. Крім того, найголовнішою проблемою є винахідливість органів Пенсійного фонду у причинах відмови у призначенні пенсії. Оскільки пенсія виплачується з державних коштів, то основним завданням Пенсійного фонду є знайти підставу для відмови у її призначенні чи призначенні у меншому розмірі.

Найважливішим чинником щодо призначення пенсії є наявність страхового (раніше – трудового) стажу. Від його розміру залежить право людини на той чи інший вид пенсії, а також її розмір.

Страховий стаж: поняття та його підтвердження

Таке поняття, як страховий стаж виникло лише в 2004 році. До цього пенсія залежала лише від трудового стажу. Різниця у поняттях стажу у тому, що трудовий стаж підтверджувався періодами роботи/навчання, внесеними у трудову книжку, а страховий стаж, своєю чергою, підтверджується страховими внесками.

Тобто страховий стаж являє собою ті періоди, за які щомісяця сплачено страхові внески в сумі, не менше мінімального страхового внеску.

Законодавець передбачив усі нерозуміння, пов’язані зі стажем, отриманим до 2004 року. Так, закон каже, що весь трудовий стаж до 2004 року автоматично перетворюється на страховий. Закон також говорить про періоди, що зараховуються до страхового стажу. Серед них: трудовий стаж та періоди навчання до 2004 року, період офіційної роботи після 2004 року за умови сплати страхових внесків, період служби в армії, період перебування на обліку у центрі зайнятості, період догляду за дитиною до 3-х років або за інвалідом І групи, дитиною-інвалідом.

Звісно, ​​необхідно мати відповідні документи на підтвердження стажу. Основним документом на підтвердження стажу до 2004 року є трудова книжка. Надалі у принципі всі дані щодо Вашого стажу мають бути занесені до системи персоніфікованого обліку. Проте не варто повністю покладатися на систему та співробітників Пенсійного фонду, які припускаються помилок і можуть не внести певний період до системи.

У яких випадках період безробіття зараховується до страхового стажу?

Відповідно до ст. 24 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058, у страховий стаж зараховується:

-час перебування на обліку в центрі зайнятості в періоди, коли особа підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття та отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової його виплати для організації безробітним підприємницької діяльності);

-Отримання допомоги з часткового безробіття;

-Отримання допомоги по частковому безробіттю на період карантину зв’язку з пандемією коронавірусу;

-Отримання матеріальної допомоги при професійній підготовці, перепідготовці або підвищенні кваліфікації.

Роботодавець не сплачував внески, чи вважається стаж?

Крім того, останнім часом досить поширена практика відмови у призначенні пенсії через відсутність даних про сплату страхових внесків. Відповідно, ПФ не враховує період, коли внески не сплачувались, і потім у людини не вистачає страхового стажу навіть для мінімальної пенсії.

Навіть якщо за Вас роботодавець не сплачував внески, це не позбавляє права на пенсійне забезпечення. З норм законодавства, слід, що страхові внески за працівників має сплачувати роботодавець. Отже, людина не може відповідати за неправомірну бездіяльність роботодавця, який ухилявся від перерахування страхових внесків.

Судова практика переважно також дотримується такої позиції та захищає інтереси пенсіонерів. У будь-якому випадку варто намагатися доводити свою правоту.

Звичайно, на сьогоднішній день існує можливість придбати страховий стаж, якого не вистачає, однак це не зовсім недороге задоволення. В Україні можна докупити 5 років стажу. Але чи варто?

Потрібно розуміти, що для розрахунку пенсії беруться останні роки при призначенні пенсії. Звичайно стаж купується за мінімальними розрахунками, виходячи з мінімальної заробітної плати. І навіть якщо Ви отримували хорошу заробітну плату раніше, це не є гарантією хорошої пенсії.

Якщо в людини не вистачає року стажу, то є сенс докупити його і отримувати пенсію 3 роки, вийшовши на пенсію в 60 років. Але якщо людина мала хорошу заробітну плату, то докупивши стаж, вона може знизити коефіцієнт зарплати і відповідно пенсію. Тому така одноразова покупка стажу має сенс, коли є дуже високий показник зарплати і ви очікуєте дуже високу пенсію, або якщо у вас не вистачає кількох місяців, а вам дуже вже треба виходити на пенсію. Якщо сумніваєтеся, можете проконсультуватися з юристом, адже у кожного різна ситуація. Те, що вигідно одному, може бути зовсім не вигідно іншому.

Як я вважаю, краще довести вже існуючий стаж, ніж витрачати гроші та купувати його. Якщо Вам не врахували якийсь стаж, довести неправомірні дії Пенсійного фонду обійдеться набагато дешевше, ніж купувати роки страхового стажу для призначення хоча б мінімальної пенсії. Мною надається допомога у оскарженні протиправних дій чи бездіяльності державних органів.

 

Остались вопросы
Контактная информация
Адрес: Чернигов, улица Магистратская, 13
Телефон (Адвокат Рябинин Денис Дмитриевич):