Визнання заповіту недійсним в Україні — Адвокатоское Объединение Рябинин, Переверзеви Партнеры

Визнання заповіту недійсним в Україні

Сен 16, 2022
12:09

Рано чи пізно більшості з нас належить приймати спадщину: вмирають бабусі та дідусі, йдуть у вічність батьки. Залишаються їх спадкоємці, які мають законні права успадковувати рухоме та нерухоме майно як за законом, так і за заповітом. Але трапляються ситуації, коли зміст заповіту стає вкрай неприємним сюрпризом для найближчих. У таких випадках необхідна допомога адвоката у спадкових справах, який зможе у законному порядку оскаржити заповіт та домогтися визнання його недійсним чи нікчемним.

Як визнати заповіт недійсним чи нікчемним? Розглянемо основні умови.

У Цивільному кодексі України (ст.1257) прописано, що заповіт є нікчемним, якщо є докази того, що його складено особою, яка не мала на це права, а також якщо складений заповіт має порушення вимог за своєю формою. Тобто, теоретично, заповіт, підготовлений з порушенням вимог щодо його форми та посвідчення, не підлягає виконанню, а отже успадкування має відбуватися згідно із законом.

Спадщина за заповітом, або укладення договору довічного утримання?

Але оскільки заповіт насправді є односторонньою угодою і має особливу форму і певний порядок посвідчення, то нотаріусам буває складно самим визначити яким є заповіт – нікчемним чи підлягає виконанню. У таких спірних випадках доводиться звертатися до суду. Якщо ви ознайомилися із заповітом померлого родича і у вас виникло кілька питань по суті, доцільно отримати юридичну консультацію у адвоката у спадкових справах.

Крім цього, заповіт можна визнати недійсним, якщо зацікавлена ​​особа звернутися з позовом до суду та доведе, що заповідача при складанні заповіту примушували та його вільному волевиявленню навмисне перешкодили (ст. 231, 225 ЦК України). Наприклад, до нього були застосовані методи психологічного тиску або фізичного насильства, або спадкодавець не усвідомлював своїх дій при підготовці заповіту (перебував у стані алкогольного сп’яніння, під дією гіпнозу, наркотиків чи психотропних речовин).

Важливо знати, що й заповіт визнається недійсним, то спадкоємець, який згідно з документом був позбавлений права наслідування, отримає законне право успадковувати свою частку на загальних підставах.

Хто в заповіті не враховано, але має право на частку?

Ви з сусідом уже давно як брати і він вирішив скласти на вас заповіт, а рідного 16-річного сина від першого шлюбу, який проживає окремо в ньому, не згадав? Не поспішайте ділити шкуру не вбитого ведмедя – однокімнатну квартиру в хрущовці як приклад. Законом прописано низку осіб, які мають право на обов’язкову частку спадщини незалежно від фабули заповідального документа. До них належать: діти віком до 18 років, діти-інваліди (непрацездатні), а також непрацездатні батьки та чоловік. Обов’язковою є 50% частки, яка належала б спадкоємцю при успадкування за законом.

Крім необхідності оскаржити сам заповіт, виникає потреба визнання недійсним раніше виданого свідоцтва про право на спадщину. У ЦК України (ст. 1301) зазначено, що свідоцтво про право на спадщину можна визнати недійсним за рішенням суду, якщо буде встановлено, що особа, якій вона видана, не мала права на спадкування.

В Адвокатському Об’єднанні “Рябінін, Переверзєв та Партнери” ви отримаєте вичерпну консультацію з приводу спорів щодо спадщини, можливості оскарження заповіту та переходу до поділу майна між спадкоємцями згідно із законом.

Підкажемо як краще. Розкажемо, як вигідніше. Один дзвінок до нашої компанії, і ваші суперечки у спадок вже зрушать з мертвої точки!

Остались вопросы
Контактная информация
Адрес: Чернигов, пр. Мира 12 помещение 13
Телефон (Адвокат Рябинин Денис Дмитриевич):