Конфіскація Авто під час воєнного стану — Адвокатоское Объединение Рябинин, Переверзеви Партнеры

Конфіскація Авто під час воєнного стану

Сен 13, 2022
14:09

Зміни, пов’язані з режимом воєнного стану, торкнулися кожного українця. Чимало побоювань викликає перспектива примусового відчуження (реквізиції) майна громадян потреб армії. Зокрема, автовласників хвилюють питання, на яких підставах допускається конфіскація авто у військовий стан та чи можуть вилучити транспортний засіб за керування у стані алкогольного сп’яніння.

Також корисно знати: Не платити кредит під час війни — відповідь адвоката.

Команда юристів АО «Рябінін, Переверзєв та партнери» підготувала відповіді на ці запитання!

Які автомобілі можуть конфіскувати у військовий стан?

Відповідно до ч.4 ст.8 закону №389-VIII «Про правовий режим військового стану» від 12.05.2015, відчужувати примусово можуть майно, яке перебуває у приватній чи комунальній власності. Також можуть вилучати майно держ. підприємств. Отже, конфіскувати можуть будь-які авто, що перебувають у власності фізичних чи юридичних осіб. Хоча на практиці поки що застосовується лише процедура вилучення авто у юридичних осіб.

Важливо! Відповідно до ст.3 закону №4765-VI «Про передачу, відчуження та вилучення майна в умовах військового стану» від 17.05.2012, примусове відчуження (вилучення) провадиться з повним відшкодуванням вартості (попереднім або наступним).

Виходячи з цієї норми конфіскація авто не може відбуватися безоплатно, навіть у разі нетверезого водіння. Практика подібної конфіскації у березні, у період запровадження тимчасової заборони на продаж алкоголю, суперечила закону. Нагадаємо, розпорядження про вилучення транспортних засобів у нетверезих водіїв на блокпостах надавалися військовими адміністраціями.

Увага! Якщо в березні безоплатне вилучення авто у водіїв, які перебувають за кермом у стані алкогольного сп’яніння, не мало під собою законних підстав, то такі підстави можуть з’явитися. До парламенту внесено відповідний законопроект №7382 від 17.05.2022.

Цим законопроектом пропонується доповнити ст.130 Кодексу про адміністративні правопорушення положенням, згідно з яким нетверезе водіння може спричинити конфіскацію транспортного засобу (крім штрафу чи інших санкцій).

Якщо конфіскували авто, як повернути його законно?

Важливо! Щоб повернути конфіскований під час воєнного стану автомобіль або отримати відшкодування, слід під час вилучення правильно оформити документи.

Якщо здійснюється вилучення автомобіля на потреби збройних сил та територіальної оборони, повинен складатися акт, у якому міститься:

Інформація про особу військового командування, яка ухвалила рішення про вилучення, та про погодження цього рішення місцевим органом самоврядування (якщо проводилося);

Опис авто, відомості про марку, модель, номер шасі, реєстраційний номер, рік випуску;

реквізити документа на право власності (якщо є);

Дані про власника;

Підпис та печатка органу, який склав акт;

Підпис власника чи представника – коли акт складався за присутності будь-кого з цих осіб;

Посилання на висновок щодо оцінки вартості;

Якщо здійснено компенсацію вартості відразу, то зазначення суми сплачених коштів.

Якщо відшкодування вартості ТЗ не провадиться до підписання акта, то потім виплата компенсації відбувається після закінчення військового стану за заявою до територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Поряд із цим, повернення автомобіля (замість отримання компенсації) здійснюється у судовому порядку.

Чи не можуть повернути конфісковане авто?

Досить висока ймовірність того, що транспортний засіб не залишиться в умовах війни, або його стан на момент скасування воєнного стану буде незадовільним. Тому у пріоритетному порядку автовласнику варто докласти зусиль для отримання грошової компенсації на підставі оцінки вартості у тому стані, який був до вилучення.

Остались вопросы
Контактная информация
Адрес: Чернигов, улица Магистратская, 13
Телефон (Адвокат Рябинин Денис Дмитриевич):