Що робити, коли отримав заочне рішення суду? – Консультація адвоката — Адвокатоское Объединение Рябинин, Переверзеви Партнеры

Що робити, коли отримав заочне рішення суду? – Консультація адвоката

Апр 29, 2021
22:04

Умови прийняття заочного рішення встановлені ч. 1 ст. 224 ЦПК України. Заочне рішення приймається судом, якщо належним чином повідомлений відповідач не з’явився в суд з неповажної причини і не подав до суду заяви про розгляд справи за його відсутності. За допомогою заочних рішень суди позбавляються від необхідності нескінченно відкладати засідання через неявку відповідачів.

Але якщо Ви не могли отримати повістку, бо наприклад, знаходилися в іншому місті, тому не можете вважатися належним чином повідомленим. Так, відповідно до ч. 1 ст. 169 ЦПК України, суд відкладає розгляд справи (в межах строків розгляду), в разі неявки в судове засідання однієї із сторін або інших осіб, які беруть участь в процесі, про яких немає відомостей про вручення їм судових повісток.

Якщо Ви були відсутні довгий проміжок часу, скоріш за все Ви не отримали копію заочного рішення суду, оскільки вона повернулася до суду в зв’язку з закінченням терміну зберігання на пошті. Радимо Вам подати в суд заяву про ознайомлення з матеріалами справи, потім продзвонити і дізнатися, коли можна з ними ознайомитися. У призначений час Ви можете ознайомитися зі справою і зняти фотокопії з матеріалів. Особливо зверніть увагу на докази відправки та отримання судових повісток. Якщо в справі зберігається невідкритий конверт, це говорить про невручення повістки. Якщо повістка нібито вручена, але на повідомленні немає прізвища одержувача та особистого підпису, це теж свідчить про її невручення .

Швидше за все, суд порахував Вас поінформованим, оскільки відправлення повістки за адресою реєстрації місця проживання фізичної особи вважається повідомленням належним чином (ч. 5 ст. 74 ЦПК України). Якщо у Вас немає адреси реєстрації, то суд міг викликати Вас через оголошення в газеті — тоді в справі повинен бути екземпляр цього випуску газети. Також повістку могли вручити повнолітньому члену сім’ї — в такому випадку Ви вважаєтесь належним чином повідомленим про засідання.

Але у всякому разі, якщо фактично Ви не отримали судову повістку — то підстави для перегляду заочного рішення у Вас є. Крім зазначеного вище, зверніть увагу на те, що якщо в справі декілька відповідачів, то ухвалення заочного рішення можливе тільки тоді, коли всі відповідачі були належним чином повідомлені, не подали в суд заяви про розгляд справи без їхньої участі, не з’явилися в суд і причини їх неявки визнані судом неповажними. Якщо всі 4 умови не дотримані принаймні щодо одного відповідача — суд не міг прийняти заочне рішення. Також, прийняття заочного рішення не допускається, якщо на це немає згоди позивача. Письмова згода на прийняття заочного рішення повинна бути в матеріалах справи.

Протягом десяти днів після ознайомлення зі справою Вам слід подати заяву про перегляд заочного рішення. У заяві вкажіть про всі обставини (про які йшлося вище), які перекривають прийняття заочного рішення. Розпишіть всі Ваші заперечення проти позову (наприклад, пропуск строку позовної давності, неправомірність позовних вимог, їх недоведеність, наявність ще одного судового рішення за ідентичною справою). Крім того, вкажіть на те, що саме рішення суду Вами теж не було отримано, і просите відновити термін на подачу заяви про його перегляд.

Заява про перегляд заочного рішення подається в суд разом з квитанцією про оплату судового збору і разом з копіями заяви та додатків до них для всіх учасників процесу (позивача , інших відповідачів, третіх осіб).

Будьте уважні, заява про перегляд заочного рішення розглядається в 15-денний термін після її отримання. Ваша неявка на засідання не перешкоджає розгляду заяви.

Після закінчення розгляду суд прийме одне з двох рішень. По-перше, суд може залишити Вашу заяву без задоволення. З цього моменту в десятиденний термін Ви можете подати апеляційну скаргу на заочне рішення. По-друге, суд може скасувати заочне рішення і призначити справу до розгляду в загальному порядку. В такому випадку віднесіть дане рішення в виконавчу службу, для того щоб виконавче провадження було закінчено (п. 4 ч. 1 ст. 49 Закону України «Про виконавче провадження»). Подайте до суду свої заперечення проти позову та беріть участь в судових засіданнях. У разі, якщо Ви знову будете пропускати засідання, і у суду будуть підстави виносити заочне рішення, воно буде винесено знову. Повторне заочне рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку, без проходження процедури його перегляду.

Остались вопросы
Контактная информация
Адрес: Чернигов, улица Магистратская, 13
Телефон (Адвокат Рябинин Денис Дмитриевич):