Выплата алиментов после совершеннолетия Украина. Оплачиваются ли алименты во время академического отпуска в Украине? — Адвокатоское Объединение Рябинин, Переверзеви Партнеры

Выплата алиментов после совершеннолетия Украина. Оплачиваются ли алименты во время академического отпуска в Украине?

Апр 29, 2021
19:04

Консультация адвоката Чернигов. Категория: Семейные споры.

Адвокат (Чернигов) Рябинин Денис Дмитриевич предоставит правовой анализ выплаты алиментов в Украине.

Сьогодні мені хотілося б висвітлити питання, що стосується аліментних зобов’язань. На жаль, в останні роки кількість розлучень тільки збільшується, а значить, все більше дітей виховуються в неповних сім’ях. І проблеми з виплатами аліментів аж ніяк не рідкісні. Юристи Чернігова часто стикаються з такими питаннями, і відразу скажу, що однозначних відповідей для всіх дати неможливо, адже кожна ситуація індивідуальна.

Як відомо, батьки, не залежно від наявності або відсутності шлюбних уз між ними, повинні утримувати свою дитину до повноліття. Однак є й винятки, коли батьки повинні утримувати дитину і після 18 років. В першу чергу, це стосується непрацездатних дітей. Але також матеріальної підтримки закон не позбавляє повнолітніх дітей, які, будучи працездатними, після 18 років продовжують навчання. Тоді право на аліменти дитина має до досягнення 23 років. Однак тут потрібна консультація юриста, оскільки є застереження, що таке право втрачається в разі припинення навчання. Однак що саме вважати припиненням навчання, закон не конкретизує.

І ось тут мені б хотілося поділитися випадком з практики. Нещодавно до менеза адвокатською консультацією звернулася жінка з таким питанням. Її дочці 19 років, вона студентка. З чоловіком моя клієнтка в розлученні, дочці він виплачує аліменти. Але в цьому році складна ситуація в регіоні і пов’язане з нею скрутне матеріальне становище змусили її дочка взяти академ. відпустку, так як коштів на оплату навчання просто немає. Що ж буде з аліментами в такому випадку? Чи втрачає дівчина право на матеріальну допомогу від батька?

Питання спантеличує, адже ситуація неоднозначна. Посилює її то, що на даний момент відсутнє чітке регулювання в чинному законодавстві. Сімейний кодекс і узагальнення судової практики, надане вищою судовою інстанцією, ніяк не допомагає розібратися в ситуації. Колеги-юристи, адвокати, що практикують в сімейних справах — по стягненню аліментів, які займаються науковою діяльністю з питань сімейних відносин, також розходяться в думках. Деякі однозначно висловлюються, що академічну відпустку — це припинення навчання, інші намагаються обійти це питання стороною. Але ж думку юристів, навіть найіменитіших, не може бути джерелом права, а значить, на нього не можна «взяти за основу» в суді.

Щоб зрозуміти, що думають з цього питання мої колеги, які вершать правосуддя, я звернувся до судової практики місцевих і апеляційних судів. Однак вони практично однозначні в своєму висновку — академ. відпустку позбавляє дитину права на аліменти на весь період цієї відпустки.

Проте, існує Закон «Про вищу освіту», який стверджує, що студент має право на перерву в навчанні у зв’язку з обставинами, які унеможливлюють виконання освітньої (наукової) програми (за станом здоров’я, призовом на строкову військову службу в разі втрати права на відстрочку від неї, сімейними обставинами тощо). Таким особам надається академічна відпустка в установленому порядку. Я хотів би підкреслити саме слово «перерву». На період академ. відпустки студент не перестає бути студентом, просто в силу будь-яких поважних причин він не виконує вимоги програми навчання.

Аналогічне визначення затверджено Наказом Міністерства освіти, який на даний момент визначає порядок надання академ. відпусток. Там так само сказано, що академічну відпустку — це перерва в навчанні.

І наостанок хотілося б звернутися до принципу справедливості — одному з основоположних принципів права. Академ. відпустку, як правило, надається тому, що студент перебуває в скрутному становищі, у нього проблеми зі здоров’ям або будь-які сімейні обставини. Чи справедливо в такій ситуації позбавляти дитину права на матеріальну підтримку від батька?

Як бачите, ситуація не така проста, як могло здатися. Можна погоджуватися або не погоджуватися з загальноприйнятою практикою, але слід пам’ятати, що практика — це не закон, її завжди можна змінити. І коли це стосується ваших прав, за них варто боротися.

Адвокатскую консультацию предоставил адвокат (г. Чернигов) Рябинин Денис Дмитриевич.

Юридические услуги в семейных вопросах: Составление исков об взыскании алиментов, поровождение дел в суде.

Остались вопросы
Контактная информация
Адрес: Чернигов, улица Магистратская, 13
Телефон (Адвокат Рябинин Денис Дмитриевич):